Reklama

Niedziela Kielecka

„I pachnie macierzanka...”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pachnące macierzanką” i „sianem” wiersze Bolesława Leśmiana stały się inspiracją linorytów Aleksandry Potockiej-Kuc, ułożonych w wystawę pt. „Słowo i obraz”. Można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym Bohaterem linorytów jest przyroda - liście (tych bodaj jest najwięcej), kwiaty i swobodne fantazje artystki na temat roślin, a cała wystawa staje się punktem wyjścia do pracy z dziećmi, w tym z niepełnosprawnymi.

- Wystawa jest oczywiście adresowana do wszystkich odbiorców, ale pani Ola ma ustaloną markę jako znakomity pedagog, organizator warsztatów plastycznych, pracujący z dziećmi z wielkim oddaniem, pasją i cierpliwością - mówi Małgorzata Gorzelak, kustosz w Muzeum Diecezjalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na ekspozycję składa się kilkanaście linorytów, w których artystka zamknęła urodę natury, jak w wierszu Leśmiana: „I jeszcze? Co jeszcze z lat dawnych się marzy?/Ogród, gdzie dużo liści znajomych i twarzy./Same liście i twarze!... Liściasto i ludno!/Śmiech mój - w końcu alei. Śmiech stłumić tak trudno! (...)”.

Aleksandra Potocka-Kuc w ramach wystawy przygotowała także miniwarsztat graficzny i materiały do pracy artystycznej z dziećmi, które odwiedzają Muzeum Diecezjalne.

Reklama

Artystka, urodzona w 1969 r. w Kielcach, w 1989 r. ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w rodzinnym mieście, a w1997 r. obroniła dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Od 2000 r. współpracuje z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach i ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, specjalizując się w leczeniu niepełnosprawności przez sztukę. Prowadzi także działalność artystyczną i własną galerię w Masłowie.

Uczestniczyła w wielu wystawach indywidulanych: w 1994 r. - w Generalnym Konsulacie RP w Sankt-Petersburgu; 2000 r. - w Sissach (Szwajcaria); 2002 r. - w Ried (Austriia; 2005 - w Chicago (USA) oraz ponownie w Sissach (Szwajcaria). Uczestniczyła w artystycznych konkursach organizowanych przez BWA w Kielcach - Przedwiośnie 2001, 2002, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim - IV, V Jesienny Salon Plastyki 1999, 2000. W jej dorobku znajduje się wiele obrazów olejnych, akwareli, rysunków oraz prac graficznych wykonanych w technice linorytu, akwaforty, akwatinty, miedziorytu i cynkorytu. Artystka chętnie tworzy także w szkle.

Zajęcia muzealne z linorytu wzbogacą dotychczasową ofertę lekcji muzealnych w Muzeum Diecezjalnym. Uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z warsztatów na temat architektury katedr, opowieści biblijnych, polskich patronów i polskiej tradycji. Dla uczniów gimnazjów to m.in. tajemnice świętokrzyskich sanktuariów, Matka Boża w sztuce polskiej czy opowieści starotestamentowe. Licealiści mogą z kolei bliżej poznawać dzieje kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Czesława Kaczmarka oraz historię i architekturę najciekawszych kieleckich kościołów. Zgłoszeń na zajęcia można dokonywać w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Jana Pawła II nr 3 oraz pod nr. tel.: 41 344-58-20.

2013-10-29 16:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fotogawęda

Niedziela warszawska 27/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wystawa

Archiwum Muzeum Etnograficzne

Wystawa przybliża warszawiakom piękno krajobrazu kulturalnego i naturalnego gór

Wystawa przybliża warszawiakom piękno krajobrazu kulturalnego i naturalnego gór

Wystawa fotograficzna poświęcona dawnej kulturze góralskiej, prezentuje nie tylko osoby, miejsca i zabytki, ale też niezwykłego etnografa amatora.

Dwieście pięćdziesiąt fotografii, stroje góralskie, instrumenty muzyczne, a także projekty i rysunki haftów, składają się na nową ekspozycję, którą możemy zobaczyć w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Na uwagę zasługują nie tylko liczba i bogactwo zawartości, ale fakt, że urodzony w 1913 r. Mieczysław Cholewa oprócz dokumentowania obszaru polskich Karpat z lat 20. i 30. XX wieku sam współtworzył kulturę regionalną, był też poetą, bacą, gawędziarzem i wydawcą. Pasja i wielość działań czyniły z niego człowieka renesansu, inspirowały innych badaczy. Trwająca do 20 stycznia 2022 r. wystawa przenosi widzów w świat, który już nie istnieje. Przybliża dawne obrzędy rodzinne i doroczne, odkrywa nieznane zawody, prezentuje architekturę wiejską oraz zabytki, które nie przetrwały wojny. Na fotografiach zobaczymy także krajobrazy okolic Długołęki, Rożnowa i Sącza. Bilety w cenie: 7 zł – ulgowy i 14 zł – normalny; w czwartki wstęp wolny.
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo lekarza: Moje nawrócenie z aborcji na medycynę chroniącą życie

2026-03-19 21:04

[ TEMATY ]

świadectwo

lekarz

Adobe Stock

„Moje nawrócenie z aborcji na medycynę chroniącą życie” to zapis wstrząsającego, ale też pełnego otuchy świadectwa. Książka oświetla okoliczności, w jakich aborcja stała się akceptowana na światową skalę, a jednocześnie przedstawia możliwości działania Pana Boga w świecie poprzez każdego z nas.

To jedna z tych książek, przy czytaniu których trudno nie uronić łzy. Wspomnienia dr. Johna Bruchalskiego wywołują bowiem głębokie wzruszenie. To zarazem jedna z tych książek, które niosą wielką nadzieję w obecny, jakże niespokojny czas.
CZYTAJ DALEJ

Przemysław Babiarz: Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości

2026-03-19 21:39

[ TEMATY ]

Przemysław Babiarz

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Przemysław Babiarz zaprasza na Drogę Krzyżową w obronie życia dzieci. Nagranie w tej sprawie publikuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

"Polska znajduje się w stanie głębokiej zapaści demograficznej, której przyczyną jest kryzys moralny. Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości – mówił Jan Paweł II, papież Polak. A przecież w Polsce zdarzały się przypadki zabijania dzieci tuż przed narodzeniem zastrzykiem z chlorku potasu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję