Reklama

Kościół

Nikaragua: policyjna akcja przeciw procesjom Wielkiego Tygodnia

Policja reżimu Ortegi-Murillo zmobilizuje 14 000 funkcjonariuszy do przeprowadzenia inwigilacji i kontroli podczas Wielkiego Tygodnia w Nikaragui. Podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej w okresie tym szczególnie popularne są publiczne procesje, których władze zakazały w 2023 roku.

[ TEMATY ]

policja

Nikaragua

procesje Wielkiego Tygodnia

Adobe Stock

Procesja religijna podczas Wielkiego Tygodnia w Masatepe, Nikaragua

Procesja religijna podczas Wielkiego Tygodnia w Masatepe, Nikaragua

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podaje niezależna strona internetowa Despacho 505. instytucja, która działa jako główne ramię represyjne i szpiegowskie rządu ogłosiła specjalną operację w ramach swoich normalnych „zadań bezpieczeństwa”, ale od 2018 r. działania te koncentrują się na nasileniu zastraszania i kontroli obywateli oraz masowym stosowaniu mandatów drogowych, właśnie w związku ze świętami wielkanocnymi. Tak zwany „Plan Letni 2025” został ogłoszony przez Generalnego Inspektora Policji Lenína Soza Robelo. Powiedział on, że funkcjonariusze zostaną rozmieszczeni na głównych autostradach kraju, w nadmorskich kurortach, parkach, stadionach, terminalach i przystankach autobusowych, a także na przejściach granicznych i w miejscach turystycznych. Rozmieszczenie policji rozpocznie się w sobotę 15 marca i zakończy w niedzielę 20 kwietnia o północy. Od 2023 r. w Nikaragui obowiązuje zakaz publicznych procesji, które mogą odbywać się co najwyżej na terenie kościelnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-03-22 14:08

Oceń: +6 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: rząd zamknął sześć kościelnych rozgłośni radiowych

[ TEMATY ]

Nikaragua

Adobe Stock

W Nikaragui sandinistyczny rząd Daniela Ortegi zamknął sześć katolickich rozgłośni radiowych. Stołeczny dziennik „La Prensa” podał 1 sierpnia, że Nikaraguański Instytut Telekomunikacji i Poczty (Telcor) nakazał wyłączenie stacji w diecezji Matagalpa na północy kraju. Według urzędu nie miały one koncesji na nadawanie.

Wszystkie zamknięte stacje działały dotychczas w municypiach na północy Nikaragui. Jednocześnie poinformowano, że Telcor nie odpowiedział dotychczas na złożony przez diecezję w 2016 wniosek o przedłużenie koncesji na nadawanie programów. Mimo wyłączonych nadajników diecezja chce nadal przekazywać informacje o wszelkich naruszeniach wolności słowa i wolności wyznania w Nikaragui.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Łódź: Społecznicy na medal

2025-10-31 09:01

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Odznaczeni społecznicy

Odznaczeni społecznicy

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczypospolitej Polski za wybitne osiągnięcia na polu działalności społecznej i charytatywnej. Odznaczenia wręczyła podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Dorota Ryl.

- To jest wspaniały dzień, że mogę odznaczyć tylu ludzi. Działają oni na rzecz społeczności, czasami jako cisi bohaterowie. Honorowi krwiodawcy dzielą się tym, co najcenniejsze z drugim człowiekiem. Niektórzy z odznaczonych działają na rzecz lokalnej społeczności, inni dbają o ochronę miejsc pamięci naszych przodków i naszej historii. Cieszę się, że zostało to dostrzeżone. Nie sądzę, żeby ktoś działał dla profitów, ale dobrze, że jest to zauważone przez innych – powiedziała Pani Wojewoda.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję