Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Ku Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2015, str. 1

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

Archiwum autora

Pomnik pamięci Jana Leonowicza ps. Burta, Żołnierza Wyklętego, nad rzeką Tanwią w miejscowości Nowiny

Pomnik pamięci Jana Leonowicza ps. Burta, Żołnierza Wyklętego, nad rzeką Tanwią w miejscowości
Nowiny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2011 r. jest to święto państwowe. Geneza tej daty sięga 1951 r., kiedy to właśnie na początku tego miesiąca został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określamy formacje zbrojne, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły walkę o wolną Polskę, niezależną od narzucanego nam komunistycznego dyktatu. Walka trwała długo, ostatni z walczących – Józef Franczak ps. Laluś zginął 21 października 1963 r., a więc 18 lat po zakończeniu wojny. Ogólnie rzecz biorąc, liczbę członków organizacji, grup konspiracyjnych, które po 1945 r. nie zaprzestały walki, możemy określić szacunkowo w granicach 120-180 tysięcy osób.

Reklama

Pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego trwa również na naszym terenie. Decyzją władz Rady Miasta Tomaszów Lubelski, z dnia 28 lutego 2014 r., nowe rondo w tym mieście nosi nazwę „Żołnierzy Wyklętych”. Pod wnioskiem o nadanie takiego tytułu podpisało się ponad 300 mieszkańców miasta, na Facebooku liczba osób popierających inicjatywę osiągnęła blisko 1800. Wniosek poparło również wiele organizacji społecznych i historycznych, jak np. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Lublinie, Jednostka Strzelecka 2019 im. Generała Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim, Tomaszowski Szwadron im. 1. Pułku Kawalerii KOP, Tomaszowski Klub Miłośników Historii czy Związek Piłsudczyków RP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomnijmy kilka postaci związanych z naszym regionem. Jan Leonowicz „Burta”, żołnierz Armii Krajowej/Wolność i Niezawisłość, dowódca oddziału partyzanckiego AK na ziemi tomaszowskiej, Stefan Kobos „Wrzos” – ostatni komendant Samodzielnego Obwodu WiN w Tomaszowie Lubelskim czy Jan Gorączka „Lont”, żołnierz AK/WiN stanowią doskonałe przykłady tego, że również na naszej ziemi wielu z nich działało i przelewało krew za naszą wolność. Warto odwiedzić również miejsca ich pamięci, jak choćby tablicę poświęconą „Burcie” we wsi Nowiny nieopodal Suśca.

Rokrocznie, zarówno w Tomaszowie Lubelskim jak i Zamościu, organizowane są miejskie obchody tego święta, podczas których mieszkańcy mają okazję pomodlić się za dusze zmarłych żołnierzy podziemia niepodległościowego, złożyć wieńce pod pomnikami pamięci tamtych wydarzeń. Coraz większą popularnością cieszą się społeczne obchody tego dnia, kiedy to ludzie niezwiązani ani z władzami miast, ani nieprzynależący do żadnych partii politycznych, sami organizują spotkania z żywymi świadkami historii (członkami rodzin „Wyklętych”), wykłady oraz projekcje filmów dotyczących często heroicznych czynów żołnierzy, którzy pomimo terroru komunistycznego i aparatu bezpieczeństwa podjęli walkę o wolną Ojczyznę.

Takie obchody odbyły się choćby w Tomaszowie Lubelskim, gdzie 27 lutego 2015 r. uczestnicy spotkania, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego mieli okazję zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych ze swojego regionu, obejrzeć film poświęcony Janowi Leonowiczowi „Burcie”, porozmawiać z żywymi świadkami historii – córkami Jana Gorączki ps. Lont czy zobaczyć pokaz umundurowania żołnierzy z tamtego okresu, przygotowany przez środowisko JS 2019 im. gen. Tadeusza Piskora w Tomaszowie Lubelskim oraz Tomaszowski Klub Miłośników Historii. Padło wiele pytań, a ożywiona dyskusja podjęta przez uczestników spotkania utwierdza mnie w przekonaniu, że warto mówić, pamiętać oraz wspominać heroiczną walkę „Żołnierzy Wyklętych” o wolność naszego kraju.

2015-02-26 13:20

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sprawie etosu Wyklętych – Niezłomnych

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 10/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

Ks. Adrian Put

Mural w Gorzowie upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Mural w Gorzowie upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca stał się już dziś wydarzeniem, w trakcie którego przywołujemy i czcimy pamięć osób walczących z komunizmem w latach 1945-56 na terenie naszych miejscowości. Ma to miejsce m.in. w: Nowej Soli, Międzyrzeczu, Lubsku, Zielonej Górze, Gorzowie, Świebodzinie, Żarach

Biografie wielu z nich poznaliśmy w cyklu felietonów pt. „Bóg, Honor, Ojczyzna”, który ukazuje się na łamach „Aspektów” od 2013 r. Opisano w nim, na podstawie archiwalnych źródeł przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział Poznań, historię ponad czterdziestu skazanych na śmierć za próbę obalenia ustroju Polski Ludowej na terenie Środkowego Nadodrza. Brakuje jeszcze felietonu o Bronku Kozaku, uczniu Liceum Szprotawskiego, który został zabity przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu w 1952 r. Jak również o jego koledze Czesławie Suszce, skazanym na karę śmierci i później ułaskawionym. Ciągle czekam na udostępnienie właściwych dokumentów przez IPN. Mieszkańcy Szprotawy nigdy nie zapomnieli o swoich bohaterach.
CZYTAJ DALEJ

Msza św. o łaskę zdrowia dla ks. Olszewskiego

2026-01-05 18:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Księża Sercanie

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

Ks. Michał Olszewski. Zdjęcie archiwalne

W Święto Trzech Króli, o godzinie 11.00 w Warszawie w archikatedrze Św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej 8 odbędzie się Msza Święta o łaskę zdrowia dla księdza Michała Olszewskiego.

Po Mszy św. będą zbierane kartki, na których będzie można przekazać duchownemu słowa wsparcia - mają zostać przekazane ks. Michałowi Olszewskiemu.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Objawienia Pańskiego - święto Boga i ludzi

2026-01-05 20:12

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Święto Boga i ludzi. Święto szczególnie tych, którzy niezmordowanie szukają Boga – by wierzyć w Niego, by przyjąć to, co ofiaruje, by zgodzić się z Jego świętą wolą, by wytrwać do końca, mimo wszelakich trudności, na drodze, która prowadzi do Niego i podąża Jego śladami.

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela». Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję