Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30. Rocznica Sakry Biskupiej

15 lutego minęła 30. rocznica posługiwania pasterskiego bp. Piotra Skuchy – biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej. Dekretem z 18 grudnia 1986 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności biskupiej, a 15 lutego 1987 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp udzielił mu biskupich święceń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy jubileusz jest darem. Rodzi szereg wspomnień i pobudza do wdzięczności. Jako ludzie wierzący tę wdzięczność odnosimy przede wszystkim do Boga. Jemu dziękujemy dziś za dar, jaki z Jego woli i łaskawości 30 lat temu Ksiądz Biskup otrzymał. Bardzo dziękuję Jego Ekscelencji za wszelkie dobro, za sprawowane Eucharystie i inne sakramenty, za wizytowanie parafii, za posługi w seminarium duchownym, modlitwy, wygłoszone kazania i konferencje. Nie sposób tego wszystkiego wymienić. A to wszystko składa się na posługę Jego Ekscelencji – tę 30-letnią jako biskupa, a przez ostatnie 25 lat jako biskupa pomocniczego w naszej sosnowieckiej diecezji. Niech dobry Bóg zachowa Księdza Biskupa w zdrowiu i siłach na długie jeszcze lata pasterskiej posługi i kolejne jubileusze. Za autorem Księgi Liczb chcemy dziś wołać: Niech cię Bóg błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską”. We wszystkich codziennych zmaganiach i troskach niech cię wspiera, drogi Księże Biskupie, bliskość i orędownictwo Najświętszej Maryi Panny, patronów naszej diecezji – św. Brata Alberta i św. Rafała Kalinowskiego. Zapewniamy o naszej kapłańskiej modlitwie i życzliwości!” – napisał w specjalnym liście na jubileusz bp ordynariusz Grzegorz Kaszak.

Bp Piotr Skucha pochodzi z diecezji kieleckiej. Urodził się w Łaganowie, w parafii Proszowice. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach i przyjął święcenia kapłańskie w 1970 r. z rąk biskupa kieleckiego Jana Jaroszewicza. Przez posługę kard. Józefa Glempa 15 lutego 1987 r. otrzymał święcenia biskupie, stając się biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Ojciec Święty przyznał bp. Piotrowi Skusze tytularne biskupstwo w Segisamie. Pięć lat później został mianowany biskupem pomocniczym nowo utworzonej diecezji sosnowieckiej. Za motto swej posługi biskupiej przyjął słowa: „Verbum Crucis Virtus Dei” (Nauka Krzyża Mocą Bożą). Studiował m.in. w Lublinie (KUL), Papieskim Instytucie Biblijnym „Biblicum” w Rzymie oraz Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Wykładowca, wybitny kaznodzieja, autor licznych artykułów teologicznych i biblijnych, ceniony przewodnik po Ziemi Świętej – to tylko nieliczne tytuły określające podejmowane zadania w życiu Jubilata.

W Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen gentium” zapisano: „Wśród głównych obowiązków biskupich szczególne miejsce zajmuje głoszenie Ewangelii. Biskupi są zwiastunami wiary prowadzącymi nowych uczniów do Chrystusa, i autentycznymi, czyli upoważnionymi przez Chrystusa nauczycielami, którzy powierzonemu sobie ludowi głoszą prawdy wiary, aby w nie wierzył i w życiu je stosował, i którzy w świetle Ducha Świętego treść wiary wyjaśniają, ze skarbca Objawienia dobywając rzeczy stare i nowe (por. Mt 13, 52), przyczyniają się do jej owocowania i od powierzonej sobie trzody czujnie oddalają grożące jej błędy (por. 2 Tm 4, 1-4)”. Dostojny Jubilat z wielką mocą głosi Ewangelię i prowadzi wiernych do Chrystusa. Czyni to w mocy Ducha Świętego. Niech nie braknie mu sił, by podążać drogami wiary z mocą Bożą w nauce krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: pamięć o II wojnie światowej pomoże w budowaniu lepszej przyszłości Europy

[ TEMATY ]

rocznica

Bożena Sztajner/Niedziela

Z przesłaniem z okazji 76. rocznicy II wojny światowej do żołnierzy, weteranów i kombatantów oraz wiernych ordynariatu polowego zwrócił się biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Pamięć o II wojnie światowej powinna pomóc w budowaniu lepszej przyszłości naszego kontynentu – napisał bp Guzdek. W przesłanym do parafii wojskowych i zamieszczonym na stronie internetowej ordynariatu polowego przesłaniu biskup polowy zachęca do modlitwy w intencji poległych obrońców Polski, pokoju oraz Wojska Polskiego.

Biskup Guzdek przypomniał, że w II wojnie światowej śmierć poniosło kilkadziesiąt milionów ludzi, a po wojnie „kilka pokoleń trudziło się nad zaleczeniem ran i usunięciem skutków wojny”. Zachęcił, aby „z kościołów i kaplic, z pól bitewnych i cmentarzy wojennych popłynęła modlitwa wdzięczności za tych, którzy za wolność i niepodległość zapłacili najwyższą cenę”. - Dziękujmy za to, że w sercach i umysłach Polaków jesienią 1939 roku obudziły się: męstwo i odwaga, zdolność do najdalej idących poświęceń oraz determinacja w walce o niepodległość – napisał bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy zaapelował o modlitwę w intencji pokoju. - Pamięć o II wojnie światowej powinna pomóc w budowaniu lepszej przyszłości naszego kontynentu. Tymczasem od wielu miesięcy jesteśmy świadkami niepokojących wydarzeń w Europie i na świecie. Zwracam się więc do wszystkich ludzi dobrej woli, aby wspominając bolesną i trudną przeszłość naszego narodu zechcieli włączyć się w modlitwę o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i pokój na świecie - podkreślił. Biskup Guzdek zachęcił także do modlitwy w intencji polskiej armii, która „stoi na straży pokoju i suwerenności Polski”.- Prośmy Bożą Opatrzność, aby w ludzkich sercach zagościła chęć przebaczenia i miłości. Niech świat usłyszy nasze wołanie o pokój i pojednanie między zwaśnionymi narodami – napisał biskup polowy.
CZYTAJ DALEJ

Błogosławieństwo ceremoniarzy i animatorów liturgicznych w Jakubowie

2026-06-06 19:26

[ TEMATY ]

Jakubów

ceremoniarze

Diecezjalne Studium Liturgiczne

animatorzy liturgiczni

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w sanktuarium w Jakubowie pobłogosławił absolwentów Diecezjalnego Studium Liturgicznego do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgicznego

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w sanktuarium w Jakubowie pobłogosławił absolwentów Diecezjalnego Studium Liturgicznego do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgicznego

Bp Adrian Put podczas Mszy św. w sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie pobłogosławił absolwentów Diecezjalnego Studium Liturgicznego do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgicznego.

Bp Adrian Put sprawował Mszę św. na zakończenie XX Jubileuszowej Papieskiej Pielgrzymki z Kolegiaty Głogowskiej do Źródła św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Podczas Mszy św. w sanktuarium w Jakubowie pobłogosławił absolwentów Diecezjalnego Studium Liturgicznego do pełnienia funkcji ceremoniarza i animatora liturgicznego. 
CZYTAJ DALEJ

Dzwon Nadziei na VI Światowym Apostolskim Kongresie Miłosierdzia

2026-06-06 21:07

Małgorzata Pabis

Już w najbliższą niedzielę w Wilnie rozpocznie się VI Światowy Apostolski Kongres Miłosierdzia (WACOM) pod hasłem „Budujemy Miasto Miłosierdzia".

W wydarzeniu weźmie udział delegacja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, na czele której stoi ks. Zbigniew Bielas, rektor łagiewnickiego Sanktuarium. W poniedziałek – 8 czerwca – zostanie przekazany Dzwon Nadziei, który został poświęcony dla Wilna w czasie tegorocznego Święta Miłosierdzia w Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję