Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

Europa Chrystusa – drugie imię Europy

Niedziela Ogólnopolska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Europa

Europa Christi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po okrutnych doświadczeniach II wojny światowej wielcy europejscy politycy, patrząc na gruzy i zniszczenia, spowodowane sprzeniewierzeniem się Bogu, postanowili zbudować wspólnotę europejską na fundamencie trwałym, sprawdzonym i pewnym, a takim jest Ewangelia i najwyższe, chrześcijańskie wartości. Powstała tzw. Europejska Wspólnota Węgla i Stali, ale celem działań tych polityków było takie ustawienie relacji między krajami Europy, żeby możliwe były zdrowa współpraca, pokój i prawdziwy rozwój wszystkich.

Reklama

Nie brakowało jednak nigdy w Europie prądów antyreligijnych. W 1968 r. byliśmy świadkami rewolucji kulturalnej, w której podjęto walkę o nowe oblicze Europy. Nie te proponowane przez europejskich chrześcijan, ale odrzucające wiarę, Dekalog i zasady życia chrześcijańskiego. Ten oparty na skrajnym liberalizmie i ideach masońskich ruch dochodzi dziś do głosu. Zostały zatem zaproponowane układy i traktaty międzynarodowe oparte na laicyzmie, odrzuceniu Dekalogu. Religia chrześcijańska została potraktowana instrumentalnie, wrogiem numer 1 stał się Kościół katolicki. Bogu dzięki, mieliśmy w tym czasie wyjątkowych papieży z Janem Pawłem II na czele, którego nauka nieco przyhamowała coraz szybciej postępujący europejski ateizm. Niemniej jednak w wielu krajach widzimy już oficjalne przyzwolenie na aborcję, legalizację eutanazji, związków homoseksualnych uznawanych za małżeństwa i tzw. ideologii gender, która zaprzecza prawom natury. Dziś, po Brexicie, który wstrząsnął UE, jawi się potrzeba reformy Unii. Dotyczyć ona powinna nie tylko struktur UE i mechanizmów jej działania, ale samej bazy ideowej, która przekłada się na wszystkie segmenty życia: na politykę, gospodarkę, szkolnictwo, wychowanie, życie rodzinne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W połowie 2016 r. w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” zebrała się grupa osób, która zainicjowała Ruch „Europa Christi” – Europa Chrystusowa, postulujący powrót do źródeł, czyli do uwzględnienia w budowie UE tego, co nas tworzyło, czyli zasad Ewangelii, bo mimo grzechów i upadków myśl chrześcijańska jest w Europie myślą podstawową. Chodzi o to, by europejscy intelektualiści i myśliciele, a także politycy, ludzie kultury i sztuki, ci, którzy mają w swoich rękach najnowocześniejsze technologie cybernetyczne, spojrzeli dalej i dostrzegli w wartościach chrześcijańskich wielki sens i fundament.

Zapraszam na pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji beatyfikacji Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana (11-12 marca br.) oraz na Sympozjum na UKSW (Warszawa, ul. Dewajtis 5): „Zjednoczona Europa – pomysł wierzących polityków, kandydatów na ołtarze” (14 marca godz. 9.30).

2017-03-08 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Budzenie Europy

Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 22

[ TEMATY ]

konferencja

Europa Christi

Natalia Bednarska

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Uczestnicy konferencji Ruchu „Europa Christi” w Ostrej Bramie w Wilnie

Konferencja „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” została zorganizowana w Wilnie w dniach 8-10 czerwca 2018 r. przez Ruch „Europa Christi” oraz Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w Kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie pod przewodnictwem ks. inf. dr. Ireneusza Skubisia – moderatora Ruchu „Europa Christi”. W Eucharystii uczestniczyli pielgrzymi nie tylko z Polski i Litwy, ale także z Włoch.
CZYTAJ DALEJ

Patronka emigrantów

Niedziela Ogólnopolska 51/2023, str. 20

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Franciszka Ksawera Cabrini

Franciszka Ksawera Cabrini

Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom w Stanach Zjednoczonych.

Franciszka urodziła się w Lombardii, w rodzinie Augustyna Cabrini i Stelli Oldini. Kiedy miała 20 lat, w jednym roku utraciła oboje rodziców. Ukończyła studia nauczycielskie i przez 2 lata pracowała w szkole. Poczuła powołanie do życia zakonnego, jednak z powodu słabego zdrowia nie przyjęto jej ani u sercanek, ani u kanonizjanek. Wstąpiła więc do Zakonu Sióstr Opatrzności (opatrznościanki), u których przebywała 6 lat (1874-80). Gdy miała 27 lat, została przełożoną tego zakonu. Jej pragnieniem była praca na misjach, dlatego 14 listopada 1880 r. wraz z siedmioma towarzyszkami założyła Zgromadzenie Misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego, którego celem była praca zarówno wśród wierzących, jak i niewierzących. Podczas spotkania z bp. Scalabrinim Franciszka usłyszała o losie włoskich emigrantów za oceanem. Papież Leon XIII zachęcił ją, by tam podjęła pracę ze swoimi siostrami. W Stanach Zjednoczonych siostry pracowały w oratoriach, więzieniach, w katechizacji, szkolnictwie parafialnym, posługiwały chorym. W 1907 r zgromadzenie uzyskało aprobatę Stolicy Apostolskiej. Franciszka Ksawera zmarła cicho w Chicago. Zostawiła po sobie wielkie dzieło pomocy emigrantom. W chwili jej śmierci zgromadzenie miało 66 placówek i liczyło 1,3 tys. sióstr.
CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Akcja ratownicza w kopalni Pniówek, brak kontaktu z dwoma pracownikami

2025-12-22 19:46

[ TEMATY ]

kopalnia

Katowice

pixabay.com

Alarm

Alarm

Akcję ratowniczą podjęto w poniedziałek pod wieczór po zdarzeniu w kopalni Pniówek - przekazał PAP rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy zakład, Wojciech Sury. Jak zaznaczył, nie ma dotąd kontaktu z dwoma pracownikami.

- O godz. 17.10 w przodku N-9, na poziomie 830 metrów pod ziemią, doszło do zdarzenia, w wyniku którego utracono kontakt z dwoma pracownikami. W miejscu tym pracowało łącznie 10 górników — ośmiu zostało bezpiecznie ewakuowanych, natomiast z dwoma nadal nie ma kontaktu. Natychmiast po zdarzeniu podjęto akcję ratowniczą - poinformował rzecznik JSW.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję