Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec święty do Polaków

Abba – Ojcze

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów, a szczególnie grupę z sanktuarium św. Stanisława, patrona Polski, w Szczepanowie – miejscu narodzenia tego biskupa i męczennika, którzy przybyli, aby przypomnieć o rocznicy wizyty, którą św. Jan Paweł II złożył tuż przed wyborem na Stolicę Piotrową. Drodzy bracia i siostry, w komunii ze świętymi z synowską ufnością módlcie się: „Abba – Ojcze!”, prosząc o Jego błogosławieństwo dla was, dla waszych rodzin i – w tych dniach – dla młodych, których wkrótce spotkam w Panamie. Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! RV

Audiencja generalna, 16 stycznia 2019 r.

W drodze na ołtarze

Służebnica Boża Anna Kaworek ku chwale ołtarzy

Ojciec Święty Franciszek upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o heroiczności cnót służebnicy Bożej Anny Kaworek – współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Zgoda Papieża na promulgację dekretu to bardzo ważny krok w drodze na ołtarze „cichej bohaterki” z Miejsca Piastowego. Proces beatyfikacyjny Anny Kaworek na szczeblu diecezjalnym prowadzony był na terenie archidiecezji przemyskiej. Rozpoczął się 2 lutego 1993 r., a zakończył 9 grudnia 1997 r. Później trafił do Watykanu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

RV

za pośrednictwem „Niedzieli”

Z Panamy słowa dla Polaków

Abp Mirosław Adamczyk, nuncjusz apostolski Panamy:

Reklama

Nie wszyscy Polacy mogą przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Oczywiście, bardzo miło byłoby każdego zobaczyć i ugościć, szczególnie teraz, w tym pięknym słońcu. Ale chcę podkreślić, że każdy może uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Niech Polacy będą w Panamie swoim sercem, umysłem. Zachęcam do uczestnictwa duchowego, do przeniesienia się myślami do Panamy.

Wsłuchajmy się w słowa papieża Franciszka. Ojciec Święty będzie mówił, jak warto żyć. Pomyślmy też o św. Janie Pawle II, który zainicjował Światowe Dni Młodzieży, i o jego nauczaniu. Pamiętajmy, że nasz wiek nie jest jakąś przeszkodą. Każdy z nas jest dzieckiem Boga i dzieckiem przed Panem Bogiem. To są dni dla każdego, bez względu na to, ile ma lat i gdzie się znajduje.

I pamiętajmy o tym, o co prosi Ojciec Święty – codziennie czytajmy Pismo Święte, bo tam są słowa życia.

Panama, 20 stycznia 2019 r.

Wysłuchał Krzysztof Tadej/TVP

Światowe Dni Młodzieży

Abp Jędraszewski zawiózł do Panamy relikwie św. Jana Pawła II

Wśród 12 biskupów z Polski, którzy biorą udział w ŚDM w Panamie, jest obecny abp Marek Jędraszewski. Przywiózł on na Światowe Dni Młodzieży relikwie św. Jana Pawła II, które spoczną w ołtarzu panamskiej katedry.

Relikwie krwi św. Jana Pawła II, podarowane przez kard. Stanisława Dziwisza, są przeznaczone do ołtarza panamskiej katedry, konsekrowanej 26 stycznia br. przez papieża Franciszka. Ołtarz w katedrze mariackiej poświęcony jest czterem świętym: św. Marcinowi de Porres, św. Róży z Limy, św. Oskarowi Romero i św. Janowi Pawłowi II.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Duch Boży w sposób wolny mówi do każdego poprzez uczucia i myśli. Nie można Go zamknąć w tabelach. Przyjmuje się Go sercem!

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramatyczna sytuacja na Kubie. Biskup wzywa do modlitwy i konkretnej pomocy

2026-04-06 18:17

[ TEMATY ]

apel

Kuba

apel biskupów

Vatican Media

Bp Manuel de Jesus Rodriguez po powrocie z Kuby, gdzie udał się na ceremonię ingresu biskupa diecezji Santisimo Salvador de Bayamo y Manzanillo, zwrócił do wiernych na Florydzie w liście zatytułowanym „Kuba nas pilnie potrzebuje” z dramatycznym apelem o pomoc.

W liście do wiernych bp Rodriguez napisał, że rosnącą i przytłaczającą desperację Kubańczyków na wyspie wyczuwa się na ulicach i w rozmowach: „Można ją wyczytać w oczach zrozpaczonych mieszkańców, którzy tracą nadzieję, bo nie widzą wyjścia z tragicznej sytuacji”. Hierarcha podkreślił, że nie chodzi o przejściowe trudności, a o narastający, widoczny i głęboki kryzys humanitarny, który dotyka cały naród w codziennym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Zmartwychwstały nie jest cieniem ani wspomnieniem - jest realnie obecny

2026-03-21 09:06

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Mowa Piotra rozlega się w Jerozolimie w dzień Pięćdziesiątnicy. To święto przypada siedem tygodni po Passze. Najpierw łączyło się z dziękczynieniem za plony. Z czasem połączono je także z pamięcią o darze Prawa na Synaju. Miasto jest pełne pielgrzymów. Dlatego Piotr mówi prosto i odwołuje się do faktów, które jego słuchacze znają. Nazywa Jezusa „Nazarejczykiem” i przypomina, że działał On „wśród was”. Bóg potwierdził Go „mocami, cudami i znakami”. W Biblii taki zestaw słów oznacza, że sam Bóg uwierzytelnia swego posłańca.
CZYTAJ DALEJ

Liban: odwołano konwój z pomocą dla chrześcijan, Kościół potępia naruszenie prawa humanitarnego

2026-04-06 15:28

[ TEMATY ]

Liban

pomoc

potrzebujący w Libanie

Adobe Stock

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego do chrześcijan zamieszkujących południe Libanu miał dotrzeć transport z pomocą humanitarną organizowany przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju. Przygotowywany od kilku dni konwój został jednak odwołany „ze wzglądów bezpieczeństwa” przez libańskie władze. Do tej pory transporty z pomocą konwojowane były przez libańską armię, jednak pod wpływem ofensywy izraelskiej, rozpoczęła ona wycofywanie z południa kraju, zostawiając mieszkańców bez ochrony.

Konwój „miał umożliwić dostarczenie ponad 40 ton leków i artykułów pierwszej potrzeby mieszkańcom tego regionu, którzy są odcięci od reszty kraju”. Pomoc organizowana była pod auspicjami Watykanu. Od wybuchu wojny nuncjusz apostolski w tym kraju osobiście dostarczył kilka transportów z pomocą na południe Libanu, ostatni dotarł w Wielkim Tygodniu do Tyru.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję