Reklama

Z Jasnej Góry

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2021, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 sierpnia na Jasnej Górze

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbywała się na Jasnej Górze w duchu dziękczynienia za VI Światowe Dni Młodzieży w 30. rocznicę tego wydarzenia, które pod przewodnictwem św. Jana Pawła II odbyło się tu w 1991 r. W ponad 60 pielgrzymkach pieszych w ostatnich dniach przybyło 39 tys. pątników. Najliczniej – w 310. warszawskiej kompanii.

Ojciec Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Ojców Paulinów, apelował: – Byśmy tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który został zapalony w naszym narodzie i w krajach Europy Wschodu i Zachodu podczas VI Światowych Dni Młodzieży, nigdy nie zagasili. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, w kazaniu podczas Sumy odpustowej przypomniał szczególne zawierzenie Jana Pawła II Maryi i to, że wciąż pozostaje on świadkiem afirmacji życia, radości i nadziei, które „nie były i nie są naiwną oraz próżną rzeczywistością, bo wynikają z głębokiej wiary w Boga” (fragmenty homilii drukujemy na s. 6). Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zachęcał, by zabrać ze sobą Maryjne przesłanie Jana Pawła II i testament prymasa Wyszyńskiego w miejsca naszej nauki, pracy, do swoich domów i rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W rocznicę Cudu nad Wisłą pobłogosławiona została tablica upamiętniająca wielką jasnogórską modlitwę Polaków pod przewodnictwem biskupów o ocalenie przed sowiecką inwazją na Europę. Jest na niej Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu, do którego po 100 latach powróciliśmy.

Na jasnogórski odpust z różnych stron kraju przybyły tysiące pieszych pielgrzymów. Niektóre kompanie, jak dominikańska, to „owoc” jasnogórskiego spotkania młodych świata.

15 sierpnia to także tradycyjnie już święto Wojska Polskiego. W Apelu Jasnogórskim uczestniczyli tego dnia przedstawiciele Sił Zbrojnych RP. Rozważanie poprowadził abp gen. bryg. Józef Guzdek, administrator apostolski ordynariatu polowego. Po Apelu Jasnogórskim na placu przed szczytem na pamiątkę wydarzeń z 1920 r. oddane zostały salwy armatnie na cześć Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego i za pomyślność Rzeczypospolitej (na zdjęciu obok).

Rubrykę redagują:

Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej

Przygotowania do beatyfikacji prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

• 25 sierpnia

godz. 17.15 – od Nieszporów w archikatedrze świętej Rodziny rozpocznie się procesja Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę;

godz. 19.00 – Msza św. na szczycie (zakończenie nowenny jasnogórskiej);

godz. 21.00 – Apelem Jasnogórskim zainagurowane zostanie na błoniach oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim Soli Deo per Mariam w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach;

czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej.

• 26 sierpnia

godz. 5.30 – Godzinki;

godz. 6.00 – odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.;

godz. 11.00 – Suma pontyfikalna – abp Wojciech Polak, prymas Polski,

Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego; godz. 19.00 – Msza św. w patronalne święto archidiecezji i miasta Częstochowy;

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski.

2021-08-17 13:39

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa o beatyfikację Stanisławy Leszczyńskiej

„Nie wolno zabijać dzieci” - to przesłanie pozostawiła całemu światu Stanisława Leszczyńska. W obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau z narażeniem własnego życia uratowała tysiące ludzkich istnień. Dziś na Jasnej Górze trwa modlitwa o beatyfikację Sługi Bożej oraz za wszystkie polskie kobiety i dzieci zagrożone aborcją. O. Nikodem Kilnar zwrócił uwagę, że właśnie dzisiaj, w Dniu Kobiet w Warszawie otwierana jest pierwsza w Polsce przychodnia aborcyjna.

Stanisława Leszczyńska była żoną, matką czwórki dzieci, a przez 40 lat - położną. W czasie II wojny światowej wraz z całą rodziną zaangażowała się w konspirację. Wskutek donosu została zesłana do obozu koncentracyjnego, Auschwitz-Birkenau. Tam przydzielono ją do służby medycznej, podległej Josefowi Mengele, lekarzowi, który dokonywał zbrodniczych eksperymentów na ludziach i selekcjonował więźniów do komór gazowych.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ks. Teodora Sawielewicza: Przepraszam wszystkich, którzy czują się zawiedzeni moim postępowaniem

2026-02-06 16:22

[ TEMATY ]

Teobańkologia

Ks. Teodor Sawielewicz

Materiał prasowy

Dziękujemy za cierpliwe oczekiwanie na nasze głosy, za słowa wsparcia i modlitwę. Wszystkie sprawy powierzamy Panu Bogu, ufając, że z każdej sytuacji potrafi On wyprowadzić dobro - czytamy na stronie internetowej Fundacji Teobańkologia.

Wyrażam skruchę, szczery żal i biorę pełną odpowiedzialność za błędne rozwiązania duszpasterskie, praktyki modlitewne i porady, które 7-8 lat temu prowadziłem wobec Pani Anny (imię zmienione, użyte w artykule). Chcę podkreślić swoje szczere intencje niesienia pomocy oraz to, że modlitwa opisana w artykule odbywała się przez telefon w styczniu 2019 roku i nie zawierała żadnych zachęt do popełnienia jakiegokolwiek grzechu. Od tego czasu moja wiedza, doświadczenie oraz procedury bezpieczeństwa w kontaktach duszpasterskich uległy całkowitej zmianie.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat biskupa opolskiego: proszę wszystkich duszpasterzy, aby Osoby Skrzywdzone otoczyć pamięcią modlitewną

2026-02-14 15:59

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Dzień modlitwy i solidarności

osoby skrzywdzone

Diecezja Opolska

w najbliższy piątek – 20 lutego – Kościół w Polsce po raz dziesiąty będzie przeżywał Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym. W naszej diecezji szczególną okazją do wspólnej modlitwy będą wieczorne czuwania (Msza św., nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz adoracja Najświętszego Sakramentu), które odbędą się tego dnia w katedrze opolskiej, a także w parafiach: św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu, Narodzenia NMP w Głubczycach, św. Mikołaja w Kędzierzynie-Koźlu, Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie oraz św. Michała Archanioła w Prudniku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję