Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowi przewodnicy

Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie jako jedna z pierwszych dziękowała Bogu za dar beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i m. Elżbiety Róży Czackiej.

Niedziela częstochowska 38/2021, str. I

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość była przypomnieniem, że każdy jest powołany do świętości

Uroczystość była przypomnieniem, że każdy jest powołany do świętości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. dziękczynnej 12 września przewodniczył ks. Marian Wojcieszak.

Aby życia nie zmarnować

W homilii przypomniał on, że w Mszach św. sprawowanych na Jasnej Górze przez Prymasa Tysiąclecia tłumnie uczestniczyli częstochowianie i pielgrzymi. Wówczas mówili: „Idziemy, aby prymasa posłuchać”. A były to czasy zagubienia, kiedy wszystko robiono, by uczynić świat i Polskę bez Boga. Zachęcał zebranych, aby usłyszeli głos z nieba i pytał: – Czy wierzycie, że jesteście powołani do świętości? Wyjaśnił, że drogą do świętości jest czynienie na co dzień tego, co Bóg nam nakazał. Kaznodzieja przez wstawiennictwo błogosławionych prosił Boga, „abyśmy życia nie zmarnowali, abyśmy w czasach zamętu potrafili stanąć przy Chrystusie, abyśmy nie deptali Bożych przykazań, abyśmy krzyży nie zrzucali, abyśmy nie wołali o świeckość państwa i o wyrzucenie religii ze szkół”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urzekająca świętość

Reklama

Tego dnia został poświęcony obraz kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Jacentego Jańczyka. Ideę tego aktu wyjaśnił ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie: – Obierzmy tych błogosławionych za swoich przewodników. Niech ich orędownictwo będzie szczególne za nami, za naszą ojczyznę. Wspominał spotkania z kard. Stefanem Wyszyńskim na Jasnej Górze i jego błogosławieństwo. – W postaciach nowych błogosławionych najbardziej urzekało mnie jako człowieka, chrześcijanina i kapłana to, że w każdej sytuacji można dążyć do świętości i zostać świętym. Nowi błogosławieni, mimo cierpień i chorób, osiągnęli świętość. Teraz my mamy być świętymi.

O znaczeniu tej uroczystości powiedziała Niedzieli pani Czesława: – Ten, który wierzy, wie, co znaczy beatyfikacja. Dla mnie jest to bardzo ważne. Kardynał Wyszyński był dobrym księdzem, wybitnie dla ludzi, a potem jako prymas, jak przemawiał, to chciało się go słuchać.

W dniu beatyfikacji również w parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie został poświęcony obraz Prymasa Tysiąclecia.

Nie tylko na Jasnej Górze

Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński jako prymas Polski odwiedził różne miejsca archidiecezji częstochowskiej. W sanktuarium w Wieluniu koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia, a w Leśniowie dokonał koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin. Modlił się również w sanktuarium w Gidlach i w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie, a w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 9 lipca 1963 r. przewodniczył uroczystościom pogrzebowym bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej. Modlił się też w kościele św. Jakuba w Krzepicach. Natomiast przy częstochowskim kościele św. Zygmunta witał Warszawską Pielgrzymkę Pieszą i wprowadzał ją na Jasną Górę.

2021-09-13 18:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Madrycie beatyfikowano bp. Alwara del Portillo

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Archiwum prywatne

Dla don Álvaro pokora była kluczem, otwierającym drzwi, aby wejść do domu świętości, podczas gdy pycha stanowiła największą przeszkodę, aby ujrzeć i pokochać Boga. W ten sposób kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, określił bp. Alwara del Portillo – pierwszego prałata Opus Dei, którego 27 września beatyfikował podczas Mszy św. w Madrycie. Papież Franciszek w specjalnym przesłaniu z tej okazji zwrócił uwagę, że droga świętości nowego błogosławionego jest tą samą, którą ma kroczyć każdy chrześcijanin: dać się kochać przez Pana, otwierać serce na Jego miłość i pozwolić, aby to On prowadził nas przez życie.

Papież wyraził „szczególną radość” z dzisiejszej uroczystości i zaznaczył, że życie bł. Alwara cechowała „prostota życia rodzinnego, przyjaźń i służba innym”. Podkreślił też, że uczy on nas, że „w codzienności naszego życia możemy odnaleźć bezpieczną drogę do świętości”. A jego przykład jest nowym bodźcem do działania i uświadomienia sobie, że „nie powinniśmy się bać iść pod prąd, znosząc wszelkie trudy dla głoszenia Ewangelii”.
CZYTAJ DALEJ

Powstało pierwsze w Polsce i Europie Sanktuarium Świętego Szarbela

2026-06-29 07:24

[ TEMATY ]

św. Charbel

Diecezja Bydgoska

Włóki stały się miejscem szczególnego kultu. Decyzją ordynariusza diecezji bydgoskiej – bp. Krzysztofa Włodarczyka – świątynia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została podniesiona do rangi diecezjalnego Sanktuarium Świętego Szarbela. To pierwsze tego typu sanktuarium nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Uroczystości zgromadziły wiernych z różnych stron kraju, ale i spoza jego granic. – Jestem tutaj, by modlić się o zdrowie, za wszystkich ludzi oraz o pokój, ponieważ jest tyle nieszczęść i podziałów – mówiła 92-letnia Teresa Czyż, jedna z uczestniczek uroczystości. Te słowa dobrze oddawały atmosferę wydarzenia, które dla niewielkiej parafii we Włókach stało się historycznym momentem.
CZYTAJ DALEJ

Na rowerach ze Szczecina do Rzymu. Bez GPS-u, ale z wiarą

2026-06-29 18:01

[ TEMATY ]

wiara

rower

Vatican Media

Trzydzieści dni w drodze, walka z morderczym upałem i 2,5 tys. kilometrów pokonanych bez nowoczesnej nawigacji. Lidia i Stanisław Jankowscy ze szczecińskiej parafii Niepokalanego Serca NMP dotarli do Rzymu, by uczcić rodzinny jubileusz i by uczestniczyć w Eucharystii z Papieżem Leonem XIV. Ta niezwykła pielgrzymka była dla nich nie tylko sportowym wyczynem, ale przede wszystkim czasem głębokich rekolekcji oraz umacniania małżeńskiej więzi.

Wyprawa do Wiecznego Miasta była realizacją konkretnego marzenia jubilata. "Mąż sobie wymyślił, że jak skończy 70 lat, to pojedziemy do Rzymu” – wspomina w rozmowie z Vatican News Pani Lidia. Małżeństwo to doświadczeni cykliści. Mają na swoim koncie trasy do Santiago de Compostela, Fatimy, La Salette, Lourdes czy Wilna. Tym razem podróż trwała miesiąc, a największym wyzwaniem okazała się pogoda. Zapytani o trudności, odpowiadają bez wahania: „Najtrudniejszy był upał, upał i jeszcze raz upał”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję