Reklama

Porady

Nasze zdrowie

8 tygodni do zdrowia

Na swoich stronach internetowych NFZ proponuje trening pod nazwą „8 tygodni do zdrowia”. Jest to bezpłatny program do samodzielnej realizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ośmioodcinkowej serii filmów biorą udział lekarz, trener, fizjoterapeuta i psycholog. Co prawda program opracowano w pierwszych miesiącach pandemii z myślą o osobach na kwarantannie, ale jest on nadal aktualny. Codzienna aktywność fizyczna w połączeniu z racjonalną dietą i higieną stylu życia są skutecznymi narzędziami w profilaktyce i terapii wielu chorób.

Do programu, który ma poprawić naszą kondycję, trzeba się przygotować. Chodzi o wewnętrzną mobilizację i umieszczenie go w grafiku zajęć, a także o wzięcie poprawki na osobistą kondycję i stan zdrowia, zwłaszcza jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwszym krokiem jest wypełnienie przygotowanego przez organizatorów formularza PAR-Q. Jest w nim siedem pytań dotyczących naszego stanu zdrowia, szczególnie dolegliwości ze strony układu krążenia i narządu ruchu. Jeśli choć na jedno z nich odpowiemy twierdząco, trzeba zapytać lekarza, czy możemy zacząć treningi. Drugi punkt to przygotowanie wygodnych butów i stroju do ćwiczeń, zaopatrzenie się w hantle (obciążenie dostosowujemy do naszych możliwości), matę do ćwiczeń, wodę i ręcznik.

Reklama

Następnie autorzy programu proponują skontrolowanie naszej aktualnej kondycji fizycznej. By ją sprawdzić, należy wykonać jedną z dwóch wersji testu Coopera – marszową lub biegową, które są przygotowane dla różnych kategorii wiekowych. Powtórzenie tego testu w trakcie realizowania programu i po jego zakończeniu pozwoli nam zorientować się w osiągnięciach. W tym samym celu warto sprawdzić aktualną wagę i zmierzyć obwód pasa. Zapisanie tych wyników pozwoli na precyzyjne sprawdzenie efektów po zakończeniu serii treningów. Ważne, by w przypadku bólu lub innych dolegliwości program przerwać, a przyczynę wyjaśnić.

Każdy trening trwa ok. 35 min. Sesję poprzedza krótka prezentacja, w której fizjoterapeuta wyjaśnia szczegóły ćwiczeń. Po treningu głos zabierają lekarz i psycholog. W pierwszym tygodniu wykonujemy trening „Adaptacja, czyli zaczynamy”. W drugim – wprowadzamy ćwiczenia „Budujemy wydolność”, ale powtarzamy też trening z pierwszego tygodnia. Nowościami w kolejnych tygodniach są m.in. nacisk na ćwiczenia z niewielkim obciążeniem, wprowadzenie elementów treningu tabata, czyli sekwencji intensywnych ćwiczeń w krótkich interwałach czasowych. Obok sesji treningowych w domu uczestnicy programu mają zaleconą również dodatkową aktywność fizyczną w plenerze. W planie treningów zaproponowano: nordic walking, trening marszowy, marszowo-biegowy lub jazdę na rowerze. Rodzaj tej aktywności wybieramy zgodnie ze swoimi preferencjami. Zachętą mogą być również przygotowane przez organizatorów filmy tematyczne. W filmie na temat nordic walkingu o jego zaletach i prawidłowym wykonaniu mówi Joanna Piotrowska, trenerka tej dyscypliny. Zdrowotne aspekty jazdy na rowerze przedstawia znany kolarz Czesław Lang. Wymiar czasowy całej aktywności, tj. treningów i zajęć w plenerze, jest stopniowo wydłużany. W pierwszym tygodniu wynosi łącznie 100 min, a w ósmym – 170 min (tygodniowo).

Projekt „8 tygodni do zdrowia” to kompletny program profilaktyczno-treningowy. Jak podkreślają autorzy, jego najważniejszym celem jest rozruszanie Polaków i zachęcenie do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie.

Filmy i plan treningów znajdziemy na stronie: akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia .

2022-03-29 12:16

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza program kompleksowej opieki nad kobietami w ciąży

[ TEMATY ]

zdrowie

NFZ

drubig-photo/pl.fotolia.com

Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz nad jej nowo narodzonym dzieckiem - to główny element programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, który uruchamia Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe NFZ, p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie regulujące zasady funkcjonowania programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Oznacza to, że od lipca placówki medyczne, które przystąpią do konkursu i spełnią określone kryteria, mogą realizować program, a przyszłe mamy - korzystać z nowych rozwiązań.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: kard. Cobo wierzy, że wizyta Leona XIV przyniesie Hiszpanom nadzieję

2026-06-02 19:21

Vatican Media

Rozpoczynająca się w sobotę wizyta Leona XIV w Hiszpanii, pierwsza od blisko piętnastu lat papieska podróż apostolska do tego kraju, może wyzwolić w Hiszpanach nadzieję, powiedział we wtorkowej rozmowie z radiem Cope kardynał José Cobo. Arcybiskup Madrytu wskazał na duże oczekiwania hiszpańskiego społeczeństwa wobec wizyty Ojca Świętego.

Zaznaczył, że hasło pielgrzymki papieskiej „Wznieście oczy” jest nieprzypadkowe, gdyż wydarzenie to służy niesieniu nadziei „w obliczu obecnych wyzwań społecznych i kulturowych”. Dodał, że celem podróży Leona XIV do Hiszpanii jest też zachęcenie do refleksji nad „wspólną przyszłością i modelem współistnienia” różnych grup. Hierarcha wyraził nadzieję, że papież „zwróci się do wszystkich” pokazując, że w dużym mieście takim jak Madryt, wszyscy mogą ze sobą pokojowo współżyć.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję