Reklama

Niedziela Legnicka

W duszpasterstwie o Henryku Pobożnym

Co roku 9 kwietnia na terenie diecezji obchodzona jest kolejna rocznica Bitwy Pod Legnicą z 1241 r., w której śmierć poniósł książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi Śląskiej.

Niedziela legnicka 14/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Legnica

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Spotkania odbywają się w ramach działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

Spotkania odbywają się w ramach działalności Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie dziwi więc fakt, że kolejne, 354. już, spotkanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90 poświęcono osobie księcia.

Tym razem 14 marca wykład pt. „Sługa Boży Henryk II Pobożny obrońcą wiary, prawa i ubogich” (por. Ps 45, 4-5) wygłosił ks. prof. dr hab. Bogusław Drożdż, wykładowca z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który jest zarazem postulatorem w rozpoczętym 8 czerwca 2021 r. procesie beatyfikacyjnym księcia Henryka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Książę i dobro wspólne

Prelegent wyjaśnił, że w nawiązaniu do cytowanego fragmentu Ps 45, osobę księcia widzi jako obrońcę dobra wspólnego, a ta dziedzina jest mu bliska z racji zajmowania się nauką społeczną Kościoła. Postać księcia wraz z żoną Anną może zainteresować wiele osób, z racji ich życia i działalności. W życiorysie księcia Henryka warto zwrócić uwagę m.in. na fakt, że po śmierci swego ojca, Henryka Brodatego, objął formalnie władzę nad całym posiadanym dotąd terytorium, a ponadto rycerstwo w Wielkopolsce nie tylko uznało jego władzę, ale i przekazało nawet Gniezno, o zdobycie którego bardzo zabiegał Henryk I Brodaty. Między innymi i na ten aspekt, dostrzegania Henryka Pobożnego jako władcy i polityka dbającego o powierzone mu dobro wspólne, a szczególnie podejmującego wysiłki o zjednoczenie w okresie rozbicia dzielnicowego, zwracał uwagę prof. Drożdż.

Książę wzorem

Reklama

Cytował także rożne wypowiedzi, sławiące księcia i jego męczeńską śmierć w obronie wiary, jako wzór dla młodego pokolenia. Jednym z takich wspomnień ze swego rodzinnego domu, w którym ojciec ukazywał wzór księcia swojemu synowi, pojawia się we wspomnieniach bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zwrócił tym samym uwagę, jaki wpływ na życie społeczne ma postawa Henryka Pobożnego.

– Mówiąc o wierze chrześcijańskiej i znaczeniu religii w życiu społeczności ludzkiej, zauważymy, że jest to podstawowa wartość kulturotwórcza. Popularnie mówi się, że „człowiek jest istotą społeczną”, ale jest on istotą społeczną, bo jest istotą religijną. One łączą się ze sobą, odnosząc się do transcendencji. To podstawowa wartość w kulturze. Tak więc wiara i prawo sprawiedliwe oraz ubodzy gwarantują to, co jest najistotniejsze w porządku publicznym – szacunek do każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, rzeczywistą równość wszystkich wobec prawa i osobistą systemową wrażliwość na osoby najsłabsze – mówił ks. Drożdż.

Książę i beatyfikacja

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań dotyczących przebiegu procesu beatyfikacyjnego. Prelegent poinformował, że są powołane dwie komisje: Trybunał i Komisja Historyczna. W wyniku ich prac podjęto postanowienie o zorganizowaniu okolicznościowej konferencji, informującej, czym jest proces beatyfikacyjny. Przygotowywany jest specjalny dokument dla Stolicy Apostolskiej tzw. Positio, który w ciągu najbliższych 2 lat zostanie jej przekazany. Zapowiedział powstanie strony internetowej poświęconej osobie Sługi Bożego Henryka, która będzie znajdowała się pod nazwą www.henrykpobozny.pl.

Natomiast już 9 kwietnia młodzież szkół średnich zaproszona jest na konferencję popularnonaukową, a na jesień planowany jest event kulturalny. W 3 diecezjach będzie też ogłoszony konkurs dotyczący Henryka Pobożnego i Bitwy po Legnicą.

2024-03-29 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyruszyli. Młodzież ŚDM w drodze do Krakowa

[ TEMATY ]

Legnica

ŚDM w Krakowie

25.07

Monika Łukaszów

Specjalnym pociągiem w poniedziałkowy poranek (25 lipca) młodzież Diecezji Legnickiej wyruszyła do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Wśród nich była młodzież m.in. z Chojnowa, Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Lubina i Zgorzelca. Wśród osób, które można było z łatwością zauważyć na placu przed legnickim dworcem PKP była 186 grupa z Lubina, która wraz z księżmi salezjanami udała się w drogę na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Jedziemy do Krakowa na spotkanie młodzieży całego świata – mówi ks. Bartłomiej z parafii Najświętszego Serca w Lubinie, chcemy zachęcić młodych ludzi do doświadczenia Kościoła młodego i dynamicznego. Kościoła żyjącego. Na spotkanie z papieżem wyruszył także Wojtek, który był wolontariuszem i zajmowałem się przygotowanie ŚDM w Lubinie „stwierdziłem, że żałowałbym, gdybym nie skorzystał z okazji wyjazdu na ŚDM, która może już się nie powtórzyć. Myślę, że takim magnesem, który przyciąga młodych ze świata jest papież. To on zbiera młodzież z odległych zakątków świata na wielkim świecie chrześcijaństwa. ŚDM rozpoczął Jan Paweł II, który był Polakiem i teraz ponownie to święto młodych organizowane są w Polsce. Myślę, że to dla młodych osób też jest bardzo ważne.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na liście najlepiej ubranych osobowości

2025-12-17 20:38

[ TEMATY ]

ranking

Leon XIV

Vaican Media

Świat mody rzadko spogląda w stronę Watykanu, jednak w tym roku zauważony i doceniony został styl nowego papieża. New York Times docenił elegancję Leona XIV i umieścił go w gronie najlepiej ubranych osób na świecie. - Lubi być zadbany, a dzięki niemu księża odkrywają tradycyjny strój - wyznał papieski krawiec.

Papież z Ameryki, podobnie jak gwiazdy Hollywood, znalazł się w modowym gronie wraz z supermodelką Kendall Jenner, piosenkarką Rihanną, aktorką Cate Blanchett, czy prezydentową Michelle Obama. - Trochę się do tego przyczyniłem - powiedział 88-letni Raniero Macinelli, który w swoim zakładzie krawieckim przygotował pierwszy strój, który nowy papież ubrał tuż po swym wyborze, i w którym po raz pierwszy pokazał się światu. „New York Times” zauważył, że to pierwsze publiczne wystąpienie zdefiniowało „wizualną tożsamość pontyfikatu”.
CZYTAJ DALEJ

Sejm nie odrzucił weta prezydenta wobec tzw. ustawy łańcuchowej

2025-12-17 19:13

[ TEMATY ]

sejm

Kancelaria Sejmu

Sejm nie odrzucił w środę weta prezydenta Karola Nawrockiego wobec tzw. ustawy łańcuchowej. Przeciwko odrzuceniu zagłosowało 246 posłów, w tym parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie wziął udziału w głosowaniu.

Sejm głosował w środę nad odrzuceniem weta prezydenta Karola Nawrockiego wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. ustawy łańcuchowej, która wprowadzała zakaz trzymania psów na uwięzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję