Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Co to są owoce Ducha Świętego?

Niedziela Ogólnopolska 22/2024, str. 19

[ TEMATY ]

Duch Święty

Teolog odpowiada

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczniowie Jezusa otrzymali obietnicę, w której zawarta jest zapowiedź niezwykłego owocowania już w życiu doczesnym. Wybór Jezusa jako Pana swojego życia nie jest celem samym w sobie, lecz oznacza wejście na chrześcijańską drogę, w czasie której dzieje się wiele dzieł Bożych. Już świadome powiedzenie: „Panem jest Jezus” – jawi się jako wymowny znak działania Ducha Świętego. Święty Paweł Apostoł napisał bowiem: „Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus»” (1 Kor 12, 3). Przyjąć Jezusa do swojego życia i chodzić Jego drogami oznacza zarazem żyć Jego Duchem i chodzić w Duchu Świętym. Kiedy uczeń Chrystusa przyjmuje taki sposób życia, działanie Ducha Świętego staje się nie tylko odczuwalne wewnętrznie, ale też na różne sposoby się uzewnętrznia – owocuje.

Reklama

Ważnym dla nas tekstem biblijnym jest fragment Listu św. Pawła do Galatów. Apostoł omawia w nim problem napięcia między „duchem” a „ciałem”. Wylicza uczynki rodzące się z ciała i owoce ducha. W tym fragmencie przeciwstawia je sobie: „Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne” (Ga 5, 19-21). Dalej natomiast pisze: „Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie” (Ga 5, 22-23).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Święty Paweł wymienił dziewięć owoców Ducha Świętego. W taki sposób owocuje ten chrześcijanin, który, należąc do Chrystusa przez chrzest i bierzmowanie, ukrzyżował niejako swoje ciało z jego namiętnościami i pożądaniami. Teraz chodzi o życie, które pochodzi od Ducha Świętego, o życie w Duchu, który jest Duchem Jezusa Chrystusa. Bez życia w Duchu Świętym nie ma naśladowania Jezusa. Święty Paweł, pisząc o owocach Ducha Świętego, miał też na uwadze to, że jest Żydem, i miał zapewne na względzie sposób myślenia wielu Żydów, którzy poszli za Chrystusem. Chodzi o to, że określenie „owoce Ducha” wskazuje na to, iż wymienione w Liście cechy nie mogą być skutkiem przestrzegania zasad Prawa ani też być wynikiem jakiegoś treningu poprawiającego powierzchowność, nie mogą być też efektem żadnego kłamstwa czy też udawania, lecz można je przypisać tylko mocy Ducha Świętego.

Lista owoców Ducha Świętego nie jest zamknięta. Choć św. Paweł wymienia ich dziewięć, to Kościół wciąż rozeznaje, że Duch Święty owocuje we wspólnocie uczniów Chrystusa na różne sposoby. W Katechizmie Kościoła Katolickiego podaje się dwanaście owoców Ducha Świętego, do wymienionych już przez św. Pawła dodane zostały: wspaniałomyślność, łaskawość, skromność, wstrzemięźliwość, czystość. Katechizm definiuje owoce Ducha jako doskonałości, które kształtuje w nas Duch Święty jako pierwociny wiecznej chwały (por. KKK 1832).

Po owocach zatem człowiek poznaje, że Duch jest obecny w jego życiu, aby go przemieniać na podobieństwo Chrystusa. Owoce Ducha wzbogacają życie Kościoła i wszystkich, którzy tworzą tę wspólnotę.

2024-05-28 13:53

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawca przebaczenia

Niedziela małopolska 52/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

przebaczenie

Anna Bandura

Trzeba przyzywać Ducha Świętego do zranionych miejsc – mówi br. Łukasz Preising z Towarzystwa Ducha Świętego

Trzeba przyzywać Ducha Świętego do zranionych miejsc – mówi br. Łukasz Preising z Towarzystwa Ducha Świętego

Duch Święty jest duchem pokoju. On jednoczy zwaśnione strony i pomaga przebaczać. Co zrobić, aby na dobre zagościł w naszym domu?

Anna Bandura: Duchowi Świętemu nie pozwalają w nas działać dwie rzeczy: trwanie w grzechu ciężkim i nieprzebaczenie sobie i innym. Co zrobić, by przebaczenie – nawet największych krzywd – stało się naszym udziałem?
CZYTAJ DALEJ

Papież: Europa potrzebuje Jezusa, On jest jej drogą i celem

2025-11-06 10:30

[ TEMATY ]

Europa

Papież Leon XIV

potrzebuje Jezusa

droga i cel

Vatican Media

Leon XIV przyznał, że opracowanie nowej karty jest uzasadnione, ponieważ w ciągu 25 lat od podpisania jej pierwszej wersji zmieniły się wyzwania

Leon XIV przyznał, że opracowanie nowej karty jest uzasadnione, ponieważ w ciągu 25 lat od podpisania jej pierwszej wersji zmieniły się wyzwania

W Roku Jubileuszowym pragnę głosić wszystkim mieszkańcom Europy, że to Jezus Chrystus jest naszą nadzieją, ponieważ jest On zarówno drogą, którą mamy podążać, jak i ostatecznym celem naszej duchowej podróży – powiedział Papież na audiencji dla przedstawicieli katolickich i niekatolickich Kościołów w Europie. Przybyli oni do Rzymu, aby podpisać nową kartę ekumeniczną.

Karta została opracowana przez wspólny komitet katolickiej Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Konferencji Kościołów Europejskich (CEC), zrzeszającej wspólnoty niekatolickie.
CZYTAJ DALEJ

W Sejmie o postawach rodzicielskich młodych Polaków

2025-11-06 16:08

[ TEMATY ]

młodzi

sejm

rodzicielstwo

pixabay.com

Rodzicielstwo jest dziś postrzegane bardziej jako "zaplanowane przedsięwzięcie" niż "naturalny etap", choć decyzję o byciu rodzicem kobiety podejmują wcześniej niż mężczyźni. O wynikach pogłębionego badania jakościowego na temat motywacji rodzicielskich Polek i Polaków w kontekście społeczno-kulturowym rozmawiano w czwartek w Sejmie.

Badania jakościowe na temat motywacji rodzicielskich Polek i Polaków w kontekście społeczno-kulturowym przeprowadziła firma badawcza Badania i Działania we współpracy z ARC Rynek i Opinia oraz PBS. Omówiono je na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. przyszłości demograficznej Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję