Każde powołanie jest inne, osobiste, specyficzne, niepowtarzalne. Nie ma człowieka bez powołania! – mówił bp Piotr Greger do młodych podczas inauguracji roku formacyjnego duszpasterstwa dzieci i młodzieży.
Dalej wyjaśniał: – Wasza formacja religijna, w takiej czy innej grupie, jest szkołą odkrywania swojego powołania (zapytajcie rodziców jak odkrywali swoje powołania do małżeństwa; zapytajcie waszych duszpasterzy, jak wyglądała ich droga do kapłaństwa).
Wydarzenie pierwotnie zaplanowane na 14 września, ale ze względu na deszczowe nawałnice przesunięto o tydzień. Inne od zaplanowanego było także miejsce celebracji. Młodzi razem z duszpasterzami i biskupem zgromadzili się w bielskim kościele NSPJ. Świątynię wypełnili przedstawiciele wspólnot dziecięcych i młodzieżowych działających na terenie naszej diecezji. Centrum spotkania stanowiła Eucharystia.
Na przykładzie powołanego przez Zbawiciela celnika Mateusza w homilii bp P. Greger zachęcił zebranych do odkrywania w swoim życiu powołania, którym Bóg obdarza każdego człowieka. Podkreślił pierwszeństwo działania Boga, zaznaczył, że powołanie rozgrywa się nie w jakiejś nadzwyczajnej scenerii, lecz podczas codziennego zwyczajnego życia, wreszcie zwrócił uwagę na aspekt tajemnicy. – Nigdy nie mamy gotowej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego Bóg powołał do tego czy innego zadania kogoś, kto w naszym rozumieniu kompletnie się do tego nie nadaje? Przecież jest tylu ludzi – po ludzku sądząc – bardziej się nadających – mówił biskup. Podziękował wszystkim formatorom, duchownym i świeckim, podejmującym dzieło pracy z młodzieżą.
Na koniec odbyło się błogosławieństwo nowych animatorów Ruchu Światło-Życie, którzy przy tej okazji otrzymali oazowe świece – symbol posłania do posługi swoim młodszym kolegom. Biskup pobłogosławił również 66 absolwentów diecezjalnej szkoły animatora parafialnego, którzy pomagać będą duszpasterzom w przygotowaniu kandydatów do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wszystkim wręczono dyplomy ukończenia szkoły.
Eucharystię koncelebrowali księża zaangażowani w pracę z dziećmi i młodzieżą, na czele z ks. Kamilem Kuchejdą, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, ks. Ryszardem Piętką, moderatorem oazy, i ks. Jarosławem Jarco, diecezjalnym opiekunem wspólnoty Dzieci Maryi.
Tłumy wiernych przyszły posłuchać ks. Dominika Chmielewskiego
To, że wierzysz, że jest Bóg, nic ci jeszcze nie daje. Wiele ludzi wyznaje wiarę w Boga i żyje w piekle. W piekle rozwalonych małżeństw, zniszczonych relacji rodzinnych, grzechów nałogowych – mówił ks. Dominik Chmielewski SDB podczas Wieczoru Uwielbienia u Salwatorianów.
Salezjanin, założyciel ruchu Wojownicy Maryi, 11 maja był gościem 18. Wieczoru Uwielbienia w bielskim w kościele NMP Królowej Polski. – Uwielbienie jest szczytem naszej relacji z Bogiem. W nowotestamentalnej odsłonie jego odbiciem jest Eucharystia. W katechizmie Kościoła czytamy, że uwielbienie jest tą formą modlitwy, w której człowiek bezpośrednio wyznaje, że Bóg jest Bogiem. Wysławia Go dla Niego samego – mówił w kazaniu ks. D. Chmielewski. Homileta wskazał, że Maryja jest wzorem i nauczycielką prawdziwego uwielbienia. Nazwał Ją arką przymierza, bo przychodzi z Jezusem, którego ma w swoim łonie i którego chce wszystkim dać. Z tego względu za Jej pośrednictwem należy oddawać cześć Bogu w duchu i prawdzie. A to zakłada chęć wsłuchiwania się w wolę Bożą oraz złożenie Mu ofiary ze swojego ciała. – Trzeba ukrzyżować ciało dla grzechu i namiętności oraz nie brać wzorców z tego świata – wyjaśnił ks. D. Chmielewski.
Jezus uczy, że człowiek zdoła to osiągnąć, kiedy szedł będzie zarówno drogą serca, jak i drogą człowieka. Zadaniem jednej z nich jest kształtowanie czy formowanie serca. Z kolei drugiej – budowanie właściwych relacji z innymi. Są to zatem drogi mocno związane ze sobą, zależne od siebie.
Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Piąte przykazanie Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!*; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka*, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: “Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. Szóste przykazanie Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!* A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Ósme przykazanie Słyszeliście również, że powiedziano przodkom: Nie będziesz fałszywie przysięgał, lecz dotrzymasz Panu swej przysięgi*. A Ja wam powiadam: Wcale nie przysięgajcie, ani na niebo, bo jest tronem Bożym; Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie*. A co nadto jest, od Złego pochodzi.
Kacper Tomasiak zajął trzecie miejsce w olimpijskim konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie w Predazzo!
Kacper Tomasiak zdobył 26. medal olimpijski w historii startów polskich sportowców na zimowych igrzyskach. W sobotę w Predazzo sięgnął po brąz w konkursie skoków narciarskich na dużym obiekcie.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.