Reklama

Niedziela Kielecka

Tallin czeka

Tym razem w Tallinie odbędzie się 47. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé, do którego już przygotowuje się młodzież diecezji kieleckiej. Trwają także zapisy na spotkanie w Estonii – organizatorzy spodziewają się ok. 50 osób.

Niedziela kielecka 44/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Taize

Archiwum organizatorów

Młodzi już przygotowują się do pielgrzymki

Młodzi już przygotowują się do pielgrzymki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie w duchu Taizé potrwa od 28 grudnia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r. Młodzież z Kielc wyrusza 27 grudnia.

To, co nas łączy

Jak uważa ks. Michał Bieroński, odpowiedzialny za organizację wyjazdu z ramienia diecezji kieleckiej, każde z tych spotkań, organizowane w różnych miastach, jest niepowtarzalne, każde otwiera na różnorodność w Kościele i na inne perspektywy, co zdaniem kapłana ubogaca na drugiego człowieka, na prawdy objawione w Biblii, na rozłożenie akcentów”. Sam uczestniczył w tych wyjazdach 11 razy. Czy dzisiaj zbyt często nie skupiamy się na tym, co nas dzieli? Tymczasem Europejskie Spotkanie Młodych wskazuje na to, co nas łączy. Młodzi doświadczają piękna we wspólnocie Kościoła, poznają różne odmiany wiary, ale zarazem muszą poddać głębszej refleksji to wszystko, w co wierzą, aby mieć rzetelne argumenty do dyskusji w różnych wspólnotach. Wszystko to prowadzi do zgłębiania prawd Pisma Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jest to wyjazd w zasadzie dla każdej młodej osoby, głównie mieszczącej się w granicy wieku 18-35 lat, która chce pogłębić swoją relację z Bogiem, poczuć wartość wspólnoty i zobaczyć, czym naprawdę jest ekumenizm – tłumaczy kapłan. – Ważnym celem spotkania jest danie świadectwa, bo jedziemy przecież do Estonii, jednego z najbardziej laickich krajów Europy, gdzie wspólnota katolików liczy tyko ok. 20 tys. osób, czyli mniej więcej tyle, jak nasze dwie miejskie parafie – tłumaczy.

Modlitwa jest dla każdego

Reklama

Pierwszym celem grudniowo-styczniowej pielgrzymki będzie Wilno. – Odwiedzimy najważniejsze miejsca, np. sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej oraz katedrę. Po Eucharystii przewidziany jest czas wolny, a w Wilnie jest co oglądać. W dalszą podróż do Tallina wyruszymy w godzinach nocnych. W tym roku bracia zmienili format przyjęcia uczestników. Wcześniej będziemy znać wspólnotę, która nas podejmie w grupach liczących między 15 a 20 osób – wyjaśnia ks. Bieroński. Przypomina on, że dialog ekumeniczny toczy się na różnych płaszczyznach, debaty odbywają się w gronie specjalistów-dogmatyków, ale modlitwa o jedność Kościoła jest dostępna dla każdego i pozostaje ważnym zadaniem.

Ekumeniczne wydarzenie odbędzie się 1 stycznia. W drodze powrotnej przewidziano nocleg w Rydze, ze zwiedzaniem miasta z przewodnikiem następnego dnia. Po wspólnej Eucharystii wyjazd w kierunku Kielc. Koszt całego wyjazdu wynosi 650 zł i 50€, a także dodatkowo koszt uczestnictwa w Taizé w przypadku uczestników z Polski, czyli 80€ (razem 130€).

Chętni już teraz mogą skorzystać ze spotkań formacyjnych prowadzonych on-line przez braci Taizé, a wkrótce, po domknięciu listy, spotkania ruszą w diecezji kieleckiej. Na tej liście są już osoby, dla których plan na Sylwestra może być tylko jeden – Europejskie Spotkanie Młodych w duchu Taizé.

2024-10-29 13:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas na modlitwie z braćmi z Taizé: zazdrościmy Paryżowi, ustawiamy się w kolejce

Wracający autokarem z Europejskiego Spotkania Młodych w Tallinie bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé zatrzymali się dziś w Warszawie i wzięli udział w modlitwie wieczornej w kościele św. Marcina na Starym Mieście. „Zazdrościmy Paryżowi, pokornie ustawiamy się w kolejce” - powiedział uczestniczący w niej abp Adrian Galbas, nawiązując do faktu, że kolejne spotkanie europejskie odbędzie się za rok w stolicy Francji.

W 25. rocznicę spotkania europejskiego w Warszawie w 1999 roku i rozpoczęcia stałych modlitw ze śpiewami z Taizé w kościele św. Marcina, metropolita warszawski podziękował przeorowi Wspólnoty, bratu Matthew za jego list na rok 2025 na temat nadziei, który współbrzmi z ogłoszonym przez papieża Franciszka Jubileuszem pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Wskazał, że nadzieja dotyczy przeszłości i przybiera postać miłosierdzia; dotyczy teraźniejszości i daje pewność, że to, co robimy ma sens; dotyczy też przyszłości, będąc nadzieją na życie wieczne.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję