Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mają głosić Ewangelię

Rozważajcie, czy jesteście „ludźmi dobrej sławy”, czy możecie powiedzieć, żeście są pełni Ducha Świętego i mądrości oraz wiary i pogłębionej modlitwy – powiedział bp Roman Pindel do siedmiu kleryków, którzy zostali wyświęceni na diakonów.

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2025, str. I

[ TEMATY ]

Żywiec

Marian Szpak

Nowo wyświęceni diakoni

Nowo wyświęceni diakoni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia z obrzędem święceń sprawowana była 8 maja w żywieckiej w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Razem z biskupami przy ołtarzu stanęli m.in. wychowawcy seminaryjni, proboszczowie parafii, z których pochodzą nowi diakoni. W świątyni modlili się rodzice, przyjaciele i klerycy.

W homilii bp R. Pindel przypomniał kandydatom, że wchodzą w posługę zakorzenioną głęboko w historii Kościoła. Zwrócił uwagę na wymagające kryteria, jakie stawia się diakonom: pogłębione życie modlitwy, umiejętność rozeznania właściwych potrzeb i działania adekwatnej pomocy, posiadanie dojrzałej wiary i odwagi w głoszeniu słowa. – Diakonowi, który ma głosić Ewangelię, to Duch Święty da właściwą mądrość, aby znalazł odpowiednie słowo i moc dla skuteczności głoszenia Ewangelii. Duch Święty podpowie mu także szukanie pomocy w modlitwie i jałmużnie, aby Bóg odmienił czy otwierał serca słuchaczy – mówił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii nastąpił obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili publicznie wolę przyjęcia posługiwania, a po Litanii do Wszystkich Świętych biskup na każdego z nich nałożył ręce i odmówił modlitwę święceń. Wyświęceni diakoni otrzymali właściwe tej posłudze stroje liturgiczne – dalmatyki i stuły przewieszane przez ramię. Na koniec nastąpiły obrzędy wyjaśniające – biskup symbolicznie wręczył wyświęconym Księgę Ewangelii i przekazał znak pokoju.

Reklama

Przed końcowym błogosławieństwem przedstawiciel nowo wyświęconych diakonów wyraził wdzięczność pod adresem biskupa, przełożonych, rodziny oraz księży z rodzimych parafii.

Nowymi diakonami zostali ustanowieni: Tadeusz Florczyk – parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu, Piotr Grabowski – parafia Najdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Kętach Podlesiu, Szymon Janoszek – parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Łodygowicach Górnych, Łukasz Kapica – parafia św. Maksymiliana Kolbego w Nowej Wsi, Sławomir Linnert – parafia św. Jozafata Kuncewicza w Marklowicach Górnych, Jan Łączak – parafia św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy, Mateusz Michalik – parafia św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach.

Do święceń kandydaci przygotowywali się w krakowskim seminarium od 2020 r. razem z czterema kolegami z archidiecezji krakowskiej. Patronem rocznika jest św. Brat Albert. Nowo wyświęceni rozpoczną wkrótce praktykę duszpasterską w wyznaczonych parafiach.

2025-05-20 12:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obronie sanktuarium życia

Niedziela bielsko-żywiecka 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Żywiec

Tomasz Terteka

Manifestacja przywiązania do wartości życia i rodziny

Manifestacja przywiązania do wartości życia i rodziny

Chrześcijańska rodzina jest opoką Polski – powiedział bp Piotr Greger podczas Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Żywca.

Swoje przywiązanie do życia i wartości rodzinnych publicznie zamanifestowali mieszkańcy stolicy Żywiecczyzny i okolic. Do nich bp P. Greger mówił: – Dzisiaj, kiedy ludzkie życie jest zagrożone nie tylko przez czynniki zewnętrzne, ale także od wewnątrz – ze strony samej rodziny, która winna być sanktuarium życia – tym bardziej staje się konieczne podjęcie wspólnego wysiłku, by ocalić każde niewinne ludzkie życie; by tworzyć atmosferę społeczną, w której nie będzie przyzwolenia na jakiekolwiek akty agresji będące zamachem na życie, ale będzie ono chronione od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.
CZYTAJ DALEJ

Był gigantem modlitwy

2025-12-12 09:15

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

śp. abp Stanisław Nowak

M.Sztajner/Archiwum Niedzieli

Abp Stanisław Nowak

Abp Stanisław Nowak

4 lata temu, w dniu 12 grudnia 2021 r., w 86. roku życia, w 63. roku kapłaństwa i w 37. roku biskupstwa, podczas sprawowanej przy jego łóżku Mszy św., odszedł do Pana abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.

Abp Stanisław Nowak urodził się 11 lipca 1935 r. w Jeziorzanach. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Seminarium Akademia Sprawiedliwych pt. „Etyka i solidarność”

2025-12-12 23:50

Andrzej Głuc

W rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzoną jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w środę 10 grudnia w Krakowie, w siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II – w historycznym Domu Jana Długosza – zainaugurowano kolejne Sympozjum Praw Człowieka Akademii Sprawiedliwych.

Wydarzeniem otwierającym Sympozjum było Seminarium Akademia Sprawiedliwych pt. „Etyka i solidarność”, poświęcone pamięci ks. prof. Józefa Tischnera i zorganizowane w ramach jubileuszowych obchodów „Roku Księdza Józefa Tischnera”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję