Reklama

Niedziela Podlaska

Wspólnota i jedność

W tym roku katedra drohiczyńska przeżywa 303. rocznicę swojego poświęcenia. Z tej racji 10 stycznia bp Piotr Sawczuk przewodniczył uroczystej Mszy św.

Niedziela podlaska 4/2026, str. I

[ TEMATY ]

Drohiczyn

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Wierni przybyli z różnych części diecezji

Wierni przybyli z różnych części diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O wydarzeniu sprzed ponad trzech stuleci przypomniał w słowie wprowadzenia proboszcz drohiczyński ks. kan. Wiesław Niemyjski. Przywołał postać ówczesnego biskupa łuckiego Stefana Rupniewskiego, który 10 stycznia 1723 r. dokonał konsekracji świątyni. Po utworzeniu diecezji drohiczyńskiej została ona podniesiona do rangi katedry.

Homilię wygłosił ks. kan. Krzysztof Mielnicki – dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego. Jak zauważył, świętowanie rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego służy temu, aby doświadczyć wspólnoty i wyrazić jedność ze swoim pasterzem, który z tego miejsca sprawuje nad wiernymi duchową władzę powierzoną mu przez Chrystusa. Odniósł się do opowiadania Honoriusza Balzaca Czerwona oberża. Podkreślił, że każdy przychodzi z własną historią swojego życia. Człowiek nieustannie podejmuje decyzje. Niosą one ze sobą konkretne konsekwencje. Zaznaczył, że warto podejmować decyzje, które prowadzą do świadomego życia we wspólnocie Kościoła oraz korzystania z sakramentów świętych. Zwrócił uwagę na rolę i znaczenie Eucharystii w życiu chrześcijanina. Jest ona nie tylko spotkaniem z żywym i prawdziwym Bogiem, ale także usposabia do spojrzenia z miłością na bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak co roku rocznica poświęcenia drohiczyńskiej katedry jest doskonałą okazją, aby podziękować osobom zaangażowanym w życie Kościoła zarówno na szczeblu parafialnym jak i diecezjalnym. Stąd bp. Piotr Sawczuk odznaczył Medalem Benemerenti Diecezji Drohiczyńskiej zasłużonych. W ich gronie w dużej mierze znaleźli się katecheci, którzy odczuli skutki ministerialnych reform dotyczących organizacji lekcji religii w szkołach.

Brązowy medal otrzymali: Tomasz Eugeniusz Abramczuk, Magdalena Chomać, Piotr Paweł Dębowiak, Dorota Golińska, Marzenna Gromek, Ewa Jakubik, Wojciech Jakubik, Marianna Kalinowska, Sławomir Maciej Kalinowski, Kazimierz Kazimierczuk, Marek Koprowski, Andrzej Koroś, Dorota Koroś, Jadwiga Ładziak, Ewelina Łukaszewicz, Tomasz Obrępalski, Agnieszka Olendzka, Hanna Przewoźna, Jerzy Przewoźny, Renata Suchta, Eugeniusz Szybka, Krystyn Tomczuk, Marian Wiesław Wyrzykowski.

Medalem srebrnym zostali odznaczeni: Bożena Stanisława Gawłowska, Adam Głozak, Hanna Grochowska, Mirosław Grochowski, Dariusz Jadczuk, Andrzej Jagiełło, Halina Jagiełło, Zbigniew Jakubaszek, Bogdan Kłusek, Maria Kucharek, Adam Lewczuk, Urszula Maćkowiak, Bożena Mazurek, Kamil Oksimowicz, Monika Oksimowicz, Barbara Oleksiuk, Hanna Pasek, Jadwiga Pawluk, Marian Rytel-Andrianik, s. Halina Serowik, Alicja Sieklucka, Jacek Tomczuk, Urszula Bogumiła Wałachowska, Maria Wikieł, Dorota Wróblewska, Bożena Zdzieborska.

Złotym medalem zostali udekorowani: Ignacy Drozdowski, Alina Simanowicz, Janusz Wyszyński, Stefan Zawadzki.

Dopełnieniem wspólnego świętowania była agapa w refektarzu seminaryjnym.

2026-01-20 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Złoty jubileusz kapłaństwa bp. Antoniego Dydycza w Drohiczynie

13 czerwca diecezja drohiczyńska świętowała złoty jubileusz 50-lecia kapłaństwa swego pasterza bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia jubileuszowa, celebrowana przez Jubilata w katedrze drohiczyńskiej w dniu jego patrona św. Antoniego

Przybyli na nią biskupi z Polski oraz z Białorusi, Litwy i Włoch, księża i członkowie zgromadzeń zakonnych z różnych stron świata, duchowieństwo prawosławne, duża grupa parlamentarzystów, delegacje władz wojewódzkich, samorządowych różnych szczebli, przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń oraz liczni diecezjanie i goście. Metropolita białostocki abp Edward Ozorowski odczytał obszerny list skierowany do Jubilata przez papieża Franciszka. Podkreślił w nim wielką osobowość i zaangażowanie duszpasterskie bp. Antoniego Dydycza w różnych okresach życia i na różnorodnych płaszczyznach w Kościele powszechnym i partykularnym. Ojciec Święty podkreślił też w swym przesłaniu, że życie bp. Dydycza ukazuje w pełni tytuł jego książki: „Trzy miłości: Kościół - Ojczyzna - Rodzina”, jako znaki życiowej i duchowej troski. Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore w swym przemówieniu podziękował Bogu za dar kapłaństwa, wierność powołaniu i bogactwo duchowe, które dokonało się przez 50 lat w życiu kapłańskim Jubilata. Jubileusz, podkreślił, stanowi okazję do ukazania piękna życia zakonnego i kapłańskiego oraz zachętę do wspaniałomyślnej odpowiedzi młodych ludzi na głos powołania.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję