Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

DAVOS
Targi o Grenlandię

Reklama

Choć wygląda na to, że rozmowy podczas Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos przyniosły wyraźne złagodzenie napięć wokół Grenlandii, nie wiadomo, czy i jak szybko dojdzie do zawarcia porozumienia USA z Danią i Grenlandią – jej terytorium autonomicznym – na temat wzajemnych relacji. Prezydent USA Donald Trump poinformował, że razem z sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem stworzył ramy przyszłej umowy dotyczącej Grenlandii i regionu arktycznego, tyle że ustalenia miały wyłącznie ustny charakter. Tak czy inaczej klamka nie zapadła i możliwe są różne rozwiązania, w tym wieczysta dzierżawa wyspy przez USA, a co najmniej aktualizacja porozumienia dotyczącego obrony Grenlandii zawartego między USA i Danią w 1951 r., na mocy którego siły amerykańskie stacjonują na Grenlandii. Dokument szczegółowo określający warunki nowej umowy ma być opracowany na kolejnym spotkaniu grupy roboczej USA, Danii i Grenlandii. Ramy umowy mają zakładać gwarancję, że Rosja i Chiny będą wykluczone z wszelkich inwestycji na wyspie. Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt oświadczyła, że szczegóły porozumienia muszą być sfinalizowane przez wszystkie zaangażowane strony i dopiero wtedy zostaną upublicznione. Rutte powiedział, że porozumienie będzie wymagało od sojuszników z NATO zwiększenia bezpieczeństwa w Arktyce, a pierwsze efekty mają być odczuwalne jeszcze w tym roku. Po rozmowie z nim Trump przekazał, że rezygnuje z zapowiedzianych ceł na towary z ośmiu państw NATO, które najmocniej sprzeciwiły się jego planom przejęcia Grenlandii. /w.d.

ZŁOTO
Wyprzedają się

Rosja zdecydowała się na intensywną sprzedaż złota i walut obcych z rezerw zgromadzonych w Funduszu Narodowego Dobrobytu. To odpowiedź na głębokie problemy fiskalne wywołane spadkiem dochodów z eksportu ropy i gazu oraz rosnącym deficytem budżetowym, który, według szacunków Gazprombanku, może sięgnąć nawet 6 bln rubli (79 mld dol.). Łącznie od początku wojny w Ukrainie rosyjskie władze sprzedały ok. trzech czwartych kruszcu zgromadzonego w FND, co zredukowało zasoby złota funduszu z ponad 400 t do ok. 160-173 t na początku grudnia 2025 r., co oznacza spadek o ponad połowę. Powodem decyzji Kremla ma być zła sytuacja finansowa związana z sektorem energetycznym. Jak podają media, tylko w ubiegłym roku gaz i ropa przyniosły znacząco mniej dochodów niż w roku poprzednim, a wpływy ze sprzedaży surowców były najniższe od czasu pandemii. Władze Rosji chcą upłynniać rezerwy złota w niespotykanym, dwa razy większym tempie niż w grudniu 2025 r., przekraczającym nawet rekordowe tempo z okresu kryzysu związanego z COVID-19. /j.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

PLANY PEKINU
Jak być potęgą

Reklama

Wicepremier Chin He Lifeng (na zdjęciu) przedstawił plany transformacji gospodarczej kraju zmierzające do przekształcenia go z „fabryki świata” w „światowy rynek”. Priorytetem rządu w Pekinie jest zwiększanie popytu wewnętrznego, co ma z Chin uczynić potęgę konsumpcyjną. Podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos wicepremier zapowiedział dalsze otwieranie gospodarki, szczególnie w sektorze usług, i zachęcił zagraniczne firmy do inwestowania w ChRL. – Chcemy być również światowym rynkiem – zadeklarował i podkreślił, że Chiny nie dążą do handlowych nadwyżek, ale często napotykają na bariery w handlu, które są uzasadniane bezpieczeństwem narodowym. Odrzucił także zarzuty o nieuczciwe wspieranie przemysłu, twierdząc, że sukces gospodarczy Chin nie wynika z subsydiów. Jak podnosi m.in. Bruksela, chińscy producenci korzystają z państwowych dotacji, dlatego mogą oferować tańsze produkty niż europejska konkurencja. /j.k.

NORWEGIA
Na wypadek wojny

Kraj najwyraźniej przygotowuje się do wojny: tysiące Norwegów otrzymało listy z informacją, że ich mienie może zostać zarekwirowane przez siły zbrojne. Nota wysłana do 13,5 tys. gospodarstw domowych ma ważność jednego roku – w tym czasie armia ma prawo przejąć nieruchomości i pojazdy. Norweskie Siły Zbrojne wyjaśniły, że takie działania mają na celu zapewnienie dostępu do zasobów niezbędnych do obrony kraju. To część strategii Roku Obrony Totalnej, przygotowującej Norwegię do możliwych zagrożeń wojennych w 2026 r. Władze zamierzają zintensyfikować działania w zakresie obrony cywilnej i przygotować obywateli na wojnę. – Znaczenie przygotowania na kryzysy i wojny dramatycznie wzrosło w ostatnich latach. Norwegia znajduje się w najpoważniejszej sytuacji bezpieczeństwa od czasów II wojny światowej – przekazał w komunikacie szef norweskich wojsk logistycznych gen. Anders Jernberg. /w.d.

EKSPRESOWE ROZWODY
Rodzina bez ochrony

Reklama

Rząd zamierza ułatwić i uprościć rozwody. Według rządowego projektu ustawy, niepotrzebne będzie już postępowanie przed sądem – wystarczy spotkanie z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Zdaniem Instytutu Ordo Iuris, obniża to ochronę prawną rodziny, prowadzi do banalizacji rozwodu, zniechęcenia małżonków do dbania o związek i zwiększa – jak każde istotne zmniejszenie wymogów związanych z rozwodem, co pokazały badania – niebezpieczeństwo jego rozpadu, a zatem prowadzi do mierzalnego wzrostu liczby rozwodów. Uproszczona droga rozwiązania małżeństwa – tzw. rozwód pozasądowy – ma dotyczyć tych związków, które nie mają dzieci. /w.d.

W OBRONIE BOROWSKIEGO
Pierwszy ułaskawiony

Pierwszą osobą ułaskawioną przez prezydenta Karola Nawrockiego może być Adam Borowski. Ten działacz opozycji antykomunistycznej w PRL został skazany na bezwzględne więzienie za zniesławienie Romana Giertycha. O tym, że Borowski może zostać ułaskawiony, poinformował w rozmowie z Telewizją Republika sam prezydent Nawrocki. Zapowiedział podjęcie decyzji w tej sprawie po uzyskaniu opinii prawnych. Prezydent określił Borowskiego jako „bardzo odważnego człowieka, który zawsze stawał po stronie Polski”. /w.d.

POMOC DLA UKRAIŃCÓW
Koniec przywilejów

Rząd chce w marcu wygasić specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, uchwaloną przed 4 laty. Ukraińcy w Polsce mają być traktowani tak jak inni cudzoziemcy. A to oznacza, że nie będą mieli dotychczasowych przywilejów dotyczących: dostępu do świadczeń zdrowotnych i socjalnych, edukacji, rynku pracy, zakwaterowania i wyżywienia na koszt państwa. W przypadku świadczeń zdrowotnych opieka będzie udzielana jedynie małoletnim, osobom pracującym lub zamieszkującym ośrodki zbiorowego zakwaterowania. Nowe przepisy realizują także unijne zalecenia dotyczące udzielania ochrony tymczasowej. /j.k.

2026-01-27 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Dyskusja, do której doszło po wypowiedzi szefa BBN Sławomira Cenckiewicza, że trzeba odwiesić zasadniczą służbę wojskową, nie zamieniła się w wymianę ciosów politycznych adwersarzy, jak to często bywa – sprawa jest zbyt ważna. Minister Cenckiewicz postuluje także mówienie o zagrożeniach wprost, „również przez przygotowanie społeczeństwa do tych zagrożeń”. Mający dużo do powiedzenia w tej sprawie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz jest zwolennikiem dobrowolnych szkoleń i ćwiczeń rezerwistów. Resort obrony skupia się obecnie na ćwiczeniach wojskowych, w tym na zainaugurowanym niedawno programie szkoleń „wGotowości”, a jak ujawnił min. Kosiniak-Kamysz, pojawił się też projekt rozporządzenia dotyczący zaproszenia na ćwiczenia 200 tys. rezerwistów. Także prezydent Karol Nawrocki studził nastroje. Obecnie nie ma problemu z chętnymi do Wojska Polskiego, a dobrowolna służba zasadnicza i Wojska Obrony Terytorialnej „wypełniają ten zakres obowiązków”. Kosiniak-Kamysz przyznał jednak, że możliwość „odwieszenia” istnieje, i wskazał na opinię szefa Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Rafała Miernika, który niedawno stwierdził, że należy przywrócić obowiązkowy pobór. – Głos wojskowych jest dużo bardziej radykalny niż głos min. Cenckiewicza – powiedział wicepremier Kosiniak-Kamysz. A co na to szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła? – Nie bylibyśmy Sztabem Generalnym, gdyby nie istniała szuflada, która nie nazywałaby się „pobór” i w której nie leżałby stosownie przygotowany plan – zaznaczył. /w.d.
CZYTAJ DALEJ

Narodzenie Jana jest jedną z niewielu narodzin obchodzonych w liturgii

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

pixabay.com

Pieśń o Słudze pochodzi z części Izajasza skierowanej do wygnańców. Naród żyje daleko od swojej ziemi, lecz Bóg nie przestaje prowadzić historii. Sługa przemawia do wysp i ludów odległych. Jego misja nie zamyka się w jednym miejscu. Powiada, że został wezwany już w łonie matki. To język znany z powołania Jeremiasza. Misja zaczyna się w wyborze Boga, nie w planie człowieka. Usta jak miecz ostry mówią o słowie, które rozcina złudzenie i odsłania prawdę. Strzała ukryta w kołczanie przypomina o czasie przygotowania, który bywa ukryty przed oczami ludzi. Werset trzeci nazywa Sługę „Izraelem”, zaraz jednak jego zadaniem staje się zebranie Izraela. W ten sposób osoba reprezentuje lud i niesie w sobie jego powołanie. Pojawia się też chwila zniechęcenia. Sługa mówi o trudzie, który wydawał się daremny. Bóg odpowiada poszerzeniem misji. Nie chodzi już tylko o odnowę Jakuba. Chodzi o światłość dla narodów i o zbawienie aż po krańce ziemi. Kościół widzi pełnię tej pieśni w Chrystusie. Uroczystość narodzenia Jana Chrzciciela pozwala usłyszeć ją także w odniesieniu do Poprzednika. Jan nie jest światłością sam z siebie. Zostaje posłany, by przygotować drogę dla Światłości prawdziwej.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję