Reklama

Porady

nasze rady

W co się bawić

Czyli – ferii w domu ciąg dalszy. Ponieważ trwają właśnie dla następnej tury województw, spieszymy z kolejnymi propozycjami zabaw dla dzieci. Przed dwoma tygodniami przekonywaliśmy, że czas w domu może być kreatywny i pełen dobrego humoru. Dziś zapraszamy do zabaw, które również przyniosą mnóstwo radości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kalambury

Celem zabawy jest odgadywanie haseł. Wystarczą odrobina wyobraźni, kartka papieru i ołówek. Wybrane przez siebie hasło można pokazywać gestami (niczym pantomima) albo rysować, albo opowiadać o nim bez użycia słów występujących w haśle (utrudnieniem może być np. wykorzystanie słów tylko na jedną literę). Grać można drużynowo albo w pojedynkę. Najważniejsze – ucieszyć się zabawą. A przykładowe hasła? Koniecznie dostosowane do wieku uczestników gry – przysłowia, tytuły bajek czy filmów, zwierzęta, przedmioty, zawody czy dziecięcy bohaterowie.

Teatr cieni

Tu głównym bohaterem jest, oczywiście, cień, a bawić się można na kilka sposobów:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

• aktorzy ukryci za prześcieradłem odgrywają wymyśloną przez siebie sztukę, śpiewają piosenki albo mówią wierszyki. Gestykulacja nada występowi dodatkowy efekt. Aktorami mogą też być pluszaki, wycięte z papieru kształty zwierzątek przymocowane do patyczka od szaszłyka;

• czy dłonie mogą się zamienić w słodkiego królika albo groźnego wilka? Wystarczy je odpowiednio ułożyć i stanąć tak, żeby na ścianie pojawił się ich cień.

Baza pod kocem

Reklama

To hit dzieci w każdym niemal wieku i w każdym czasie. Gotowe namioty można zastąpić krzesłami, kocem i poduchami – budowanie bazy daje najwięcej radości i satysfakcji młodym odkrywcom. A jeśli miejsca w naszym mieszkaniu będzie za mało, żeby taki domek zbudować, można równie dobrze wykorzystać do tego stół – nakryty kocem będzie doskonałym miejscem do zabawy. Brzegi koca można dodatkowo spiąć klamerkami, dzięki czemu będzie stanowił stabilne ściany, a wnętrze zyska wystarczające zaciemnienie w dziecięcej kryjówce.

Pracownia plastyczna

W zależności od preferencji małych artystów potrzebne będą: papier kolorowy, blok, kredki, farby czy mazaki, klej, nożyczki, plastelina. Z tych kilku przedmiotów można wyczarować prawdziwe dzieła sztuki – od wycinanek i zakładek do książki, przez barwne rysunki i laurki, po plastelinowe ludziki czy miseczki z gliny albo broszki z modeliny. Do stworzenia zwierzątek świetnie się sprawdzą rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, nożyczki i klej.

Śladem detektywa

Jeśli nasze okna wychodzą na ulicę bądź chodnik, można się pobawić w detektywów. Kim jest ta pani w czerwonej kurtce? Dokąd idzie? Gdzie właśnie była? Może wraca z pracy i nie może się doczekać spotkania z dziećmi...? A może idzie do sklepu na zakupy, żeby potem przyrządzić dla dzieci ich ulubiony budyń czekoladowy? A ten pan w czarnym kapeluszu... Wyobraźnia dzieci nie ma granic. Wystarczy je zachęcić do opowieści i samemu podążać za nimi.

2026-01-27 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Papież na Gran Canarii. Pierwsza taka wizyta na Wyspach Kanaryjskich

2026-06-11 11:13

[ TEMATY ]

Wyspy Kanaryjskie

Leon XIV w Hiszpanii

Gran Canaria

Vatican Media

Papież Leon XIV przybywa dziś na Gran Canarię. To pierwsza w historii wizyta papieża na Wyspach Kanaryjskich. W programie są spotkania z lokalnym Kościołem oraz z migrantami i organizacjami pomocowymi w porcie Arguineguín, nazwanym niegdyś „molem wstydu”. Wizyta zwraca uwagę na atlantycką trasę migracyjną, na której mimo spadku liczby przybyszów wciąż dochodzi do ludzkich dramatów.

Las Palmas de Gran Canaria przygotowuje się do przyjazdu Leona XIV. W mieście zamknięto część ulic, wprowadzono ograniczenia w ruchu i zabezpieczono trasę przejazdu. Na ulicach pojawiły się biało-niebieskie napisy „Bienvenido” oraz motto podróży apostolskiej „Alza la mirada” („Podnieś wzrok”).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję