Reklama

Niedziela Łódzka

Wspólna droga jednoczy

W ciszy wielkopostnego wieczoru wierni wypełnili Kościół Trójcy Przenajświętszej w Łodzi, jedną z 34 świątyń na mapie miasta, które od 14 lat tworzą szlak Wielkopostnych Łódzkich Kościołów Stacyjnych.

Niedziela łódzka 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Łódź

Ks. Paweł Kłys

Kościoły stacyjne to miejsce modlitwy i daru odpustów

Kościoły stacyjne to miejsce modlitwy i daru odpustów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdego roku, w tym szczególnym czasie, mieszkańcy Łodzi podejmują duchową wędrówkę, nawiązując do tradycji sięgającej starożytnego Rzymu, gdzie chrześcijanie gromadzili się na modlitwie przy grobach męczenników, pielgrzymując codziennie do innej świątyni wraz z biskupem.

Łódzka inicjatywa, zapoczątkowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, od początku była znakiem drogi – drogi wymagającej wysiłku, ale prowadzącej ku przemianie serca. Pielgrzymowanie między kościołami ma przypominać, że Wielki Post nie jest jedynie czasem refleksji, lecz konkretnym ruchem – wyjściem ze strefy duchowego komfortu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas liturgii stacyjnej arcybiskup senior Władysław Ziółek przywołał słowa papieża Leona XIV z tegorocznego orędzia na Wielki Post. – Każda droga nawrócenia zaczyna się, gdy pozwalamy, aby dotarło do nas słowo Boże i gdy przyjmujemy je z uległością ducha – cytował, zachęcając wiernych do uważnego wsłuchiwania się w głos Boga.

Reklama

W homilii arcybiskup odwołał się do biblijnej symboliki góry. Przypomniał, że to na Górze Synaj Izrael otrzymał Dekalog, na Golgocie dokonało się zbawienie, a na Taborze Jezus objawił uczniom blask swej chwały. – Każdy, kto choć raz uczestniczył w wyprawie w góry, wie doskonale, że nie jest to łatwa wyprawa. Jednak docierając na szczyt, możemy zachwycić się pięknymi widokami. Zanim jednak ujrzymy wspaniały horyzont, musimy w pewien sposób zrezygnować ze strefy komfortu – mówił.

Kaznodzieja wskazał, że podobną drogę przeszedł Abraham, który odpowiedział na Boże wezwanie bez wahania. – Abram udał się w drogę, jak mu Pan rozkazał – przypomniał słowa Księgi Rodzaju, podkreślając, że wiara zawsze łączy się z ruchem, z decyzją wyruszenia w nieznane. Arcybiskup Ziółek zaznaczył też, że świętość, do której Bóg nas powołał, jest także zaproszeniem do wyruszenia w drogę po Jego śladach. – Nie jest to droga łatwa – wymaga wytrwałości, odwagi i mierzenia się z własną słabością. Dlatego potrzebny jest czas ciszy i modlitwy, jaki daje nam Wielki Post – podkreślił.

Centralnym punktem rozważań była scena przemienienia na Górze Tabor. Uczniowie, którzy zobaczyli blask boskiej chwały Chrystusa, usłyszeli głos Ojca: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”. Doświadczyli lęku, ale i umocnienia. – Tabor nie jest po to, by na nim pozostać, ale by powrócić do codzienności z umocnioną wiarą na drogę życia – podkreślił kaznodzieja.

W trwającym Wielkim Poście, Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Łodzi pozostają zaproszeniem do drogi – tej między świątyniami i tej głębszej, prowadzącej ku przemianie serca. Bo jak przypomniał abp Ziółek, Chrystus wciąż mówi do swoich uczniów: „Wstańcie, nie lękajcie się”.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za krzewienie kultu Bożego Miłosierdzia

Niedziela łódzka 36/2025, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Archiwum prywatne

Wręczenie odznaczenia

Wręczenie odznaczenia

Podczas dorocznej pielgrzymki Apostołów Bożego Miłosierdzia do sanktuarium w Krakowskich Łagiewnikach odznaką „Beati Misericordes” uhonorowany został ks. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Wyróżnienie to przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zaangażowanym w szerzenie orędzia Miłosierdzia Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Nowy biskup w Pelplinie: Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej

2026-06-27 19:06

CENTRUM MEDIALNE DIECEZJI PELPLIŃSKIEJ

Bp Przemysław Szulc

Bp Przemysław Szulc

Świat potrzebuje ludzi wiary odważnej i autentycznej, bez kompromisów i udawania. Módlmy się o taką wiarę dla każdej i każdego z nas – powiedział bp Przemysław Szulc na zakończenie uroczystości, podczas których przyjął sakrę biskupią. Święcenia biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej odbyły się w bazylice katedralnej w Pelplinie, w uroczystość głównej patronki diecezji, Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, 27 czerwca br.

Głównym konsekratorem bp. Przemysława Szulca był biskup pelpliński Ryszard Kasyna, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: wiara to sposób życia

2026-06-28 21:12

B.M.Sztajner/Niedziela

– Wiele życiowych sytuacji wymaga od nas stanięcia po stronie dobra. Nie inaczej jest z wiarą – po-wiedział ks. Jarosław Grabowski. 28 czerwca redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” prowadził rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Wskazując za św. Janem Pawłem II na Maryję jako Matkę „przodującą w wierze”, zaznaczył, że wiara nie może być dodatkiem, ale powinna angażować całego człowieka i być sposobem życia. – Maryja uczy nas takiej wiary. Jej wiara jest integralna, co oznacza, że składa się na nią nie tylko wiedza zakomunikowana przez Boga, ale również zaangażo-wanie całego Jej życia. Jej fiat, Jej przyjęcie woli Boga pochodzi właśnie z wiary. Pewność, jaką daje uwierzenie, płynie z autorytetu Boga. My też, aby uwierzyć, musimy powiedzieć swoje fiat Bogu. Dzięki całkowitemu zawierzeniu Bogu przez Maryję ludzkość otrzymała Zbawiciela. Dzieło zbawienia zostało uzależnione od uwierzenia Maryi. Ona uwielbiała Boga, który dokonał w Niej wielkich rzeczy – przypomniał ks. Grabowski. – A jaka jest nasza odpowiedź na wolę Boga? – zapytał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję