Reklama

Głos z Torunia

Promocja lektoratu

Po raz pierwszy w historii parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbyła się uroczystość udzielenia promocji lektorskiej.

Niedziela toruńska 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Grudziądz

Samuel Gryszan

Lektor będzie uczyć się odpowiedzialności za Słowo Boże

Lektor będzie uczyć się odpowiedzialności za Słowo Boże

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie zgromadziło nie tylko przedstawicieli seminarium, ale także wiernych z parafii, którzy z radością towarzyszyli klerykowi Kamilowi Trackiemu, pochodzącemu z tej parafii, w kolejnym etapie jego drogi do kapłaństwa. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki.

Promocja lektorska to znak gotowości do jeszcze głębszego wejścia w służbę słowu Bożemu, które w liturgii zajmuje miejsce szczególne. Przypomniał o tym w homilii bp Szamocki i dodał, że każde powołanie rodzi się z inicjatywy Boga. To On zaprasza człowieka do różnych dróg życia – do małżeństwa, kapłaństwa czy życia konsekrowanego – aby być obecnym w codzienności świata. Podkreślił, że droga do kapłaństwa składa się z konkretnych etapów, a lektorat jest jednym z nich. To czas uczenia się odpowiedzialności za głoszenie słowa oraz dojrzewania do jeszcze pełniejszej służby Kościołowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do ewangelicznej sceny kuszenia Jezusa na pustyni, biskup zwrócił uwagę, że pokusy są wpisane w ludzkie życie. Nie omijają nikogo, także tych, którzy odpowiadają na powołanie kapłańskie. Chrystus zwyciężył je, bo trwał w jedności z Ojcem. To właśnie słowo Boże staje się źródłem siły w chwilach próby. Bez tej więzi łatwo zagubić sens i kierunek.

Reklama

Współczesny świat – jak zauważył bp Szamocki – coraz częściej próbuje budować rzeczywistość bez odniesienia do Boga. Zanik poczucia grzechu i wypieranie odpowiedzialności prowadzą do iluzji samowystarczalności. Tymczasem prawdziwa odnowa zaczyna się w sercu człowieka, który potrafi uznać swoją słabość i otworzyć się na łaskę. To właśnie wierni żyjący w przyjaźni z Bogiem podtrzymują duchowy fundament świata.

Promocja lektorska przypomina, że Kościół potrzebuje ludzi zakochanych w słowie Bożym. Lektor to nie tylko ten, kto odczytuje tekst podczas liturgii. To ktoś, kto najpierw sam pozwala, by to słowo go kształtowało, przemieniało i prowadziło. Osobista relacja z Chrystusem staje się wtedy naturalnym źródłem świadectwa.

Na zakończenie biskup zapewnił kleryka Kamila o modlitwie całej wspólnoty. Życzył mu, aby jego powołanie rozwijało się w świetle Bożej miłości i było nieustannie umacniane przez słowo Boże oraz Eucharystię. Dla parafii była to chwila dumy i wdzięczności. Był to znak, że z ich wspólnoty wyrastają nowe powołania, gotowe służyć Kościołowi z oddaniem i wiarą.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja toruńska: ponad 180 tys. zł na pomoc dla szpitali w Toruniu i Grudziądzu

[ TEMATY ]

szpital

pomoc

Toruń

epidemia

Grudziądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Trwa zbiórka funduszy na pomoc dla szpitali w walce epidemią. W zbiórkę aktywnie włączają się księża, parafie, wspólnoty zakonne, wierni świeccy i instytucje. Do tej pory diecezja toruńska wsparła rzeczowo i materialnie szpitale w Toruniu i Grudziądzu na łączną kwotę ponad 180 tys. złotych.

Podziel się cytatem Do włączenia się w zbiórkę zachęca bp Wiesław Śmigiel, który zaznacza, że "czas, który przeżywamy jest wielkim egzaminem z miłosierdzia i solidarności z braćmi i siostrami". - Każdy może pomóc tym, którzy walczą na pierwszej linii frontu. Jeśli nie mamy możliwości finansowych możemy otoczyć medyków naszą modlitwą. Zachęcam do wspierania naszej zbiórki oraz do podejmowania Duchowej Adopcji Medyka - mówi bp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ws. publikacji autorstwa ks. Beniamina Sęktasa

2026-05-02 20:10

[ TEMATY ]

komunikat

Red.

Krytyczne oświadczenie w związku z publikacjami autorstwa ks. Beniamina Sęktasa wydała Kuria Diecezjalna w Drohiczynie. Czytamy w nim, że wspomniane treści są wyłącznie prywatnymi opiniami autora, na których wyrażanie nie miał zgody. Oświadczenie informuje, że kapłan został upomniany przez biskupa drohiczyńskiego oraz wezwany do naprawienia wyrządzonych krzywd i wywołanego zamętu. Otrzymał również zakaz publikowania podobnych treści w przyszłości.

W związku z publikacjami autorstwa ks. Beniamina Sęktasa i zapytaniami o reakcję władzy kościelnej, Kuria Diecezjalna w Drohiczynie oświadcza, że są one wyłącznie prywatnymi opiniami autora, na których wyrażanie nie miał zgody.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: poważne zastrzeżenia wobec „błogosławieństw dla kochających się par”

2026-05-04 16:31

[ TEMATY ]

Watykan

Niemcy

pexels.com

Prefekt Dykasterii do spraw Nauki Wiary, kardynał Víctor Manuel Fernández, skierował list do biskupa Trewiru, Stephena Ackermanna, w którym zgłasza poważne zastrzeżenia wobec opracowanego w Niemczech „Vademecum” dotyczącego „błogosławieństw dla kochających się par”.

List, datowany na 18 listopada 2024 r. (prawie rok po opublikowaniu Fiducia supplicans) i opublikowany kilka dni temu przez Dykasterię stanowi odpowiedź na pismo wysłane 24 października 2024 r. przez bpa Ackermanna, również w imieniu ówczesnego przewodniczącego Niemieckiej Konferencji Episkopatu, bpa Georga Bätzinga.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję