Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecin

Przed promocją

Szczecin Od października ub.r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym trwa kolejny już kurs przygotowawczy dla kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2026, str. II

[ TEMATY ]

Szczecin

Adam Szewczyk

Do szafarskiej posługi przygotowuje się 31 mężczyzn

Do szafarskiej posługi przygotowuje się 31 mężczyzn

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwają ostatnie spotkania w tym cyklu szkolenia. W czerwcu nastąpi promocja nowych nadzwyczajnych szafarzy i rozesłanie ich do posługi w swych macierzystych parafiach, w których podejmą misję niesienia Komunii świętej osobom chorym i starszym, niemogącym uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii oraz, gdy będzie taka potrzeba wspomagania kapłanów w rozdzielaniu Komunii podczas Mszy z licznym udziałem wiernych. – W końcowym etapie kursu skupiamy się nad wejściem w posługę w sensie praktycznym – mówi ks. Daniel Majchrzak, diecezjalny opiekun nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, który jest odpowiedzialny za przygotowanie kandydatów do podjęcia tej misji oraz czuwa nad duchową formacją już pełniących tę posługę. – W lutym mieliśmy pierwsze ćwiczenia w mniejszych grupach dotyczące tego, jak posługiwać u chorych, kiedy zanosi się Komunię świętą. Dla tych, którzy nigdy nie mieli z tym styczności, jest to przede wszystkim bardzo stresujące. Czują wielką odpowiedzialność i mimo że ćwiczyliśmy „na sucho”, towarzyszyło temu ogromne przejęcie.

Jak sam kurs zmienił uczestników, czego nauczył, czym przykuł uwagę opowiadają mężczyźni, którzy z przejęciem oczekują na możliwość oddania siebie do dyspozycji wynikającej z istot szafarskiej posługi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Póki co kurs zmienia mnie, umacnia w przekonaniu, by posługi tej nie traktować przedmiotowo, lecz świadczyć ją z sercem – mówi Piotr Cieślik z Parafii Matki Bożej Bolesnej w Mierzynie. – Jeszcze trochę pracy przed nami i pragnę dobrze wykorzystać czas tych ostatnich spotkań. Niech Jezus mną kieruje. W tym upatruję sens tej posługi. Niech przebiega ona w przyszłości tak, jak On chce, a nie jak ja lub inni o tym myślą.

– Funkcja ta wymaga solidnego przygotowania, inaczej nie wiedziałbym, jak pełnić tę posługę, jak przebiega misja niesienia Komunii świętej chorym – podkreśla Adam Bobryk z Parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Szczecinie. – Ten czas przygotowuje też do tego, żeby mieć baczenie z miłością na tych, do których będziemy posłani, którzy pragną tego sakramentu.

– Jestem zaangażowany w życie parafii – mówi Adam Buczko z Parafii św. s. Faustyny Kowalskiej w Szczecinie. – To dla mnie okazja do odświeżenia wiedzy z dziedziny liturgiki, wzbogacona o ważne elementy formalnego i duchowego umocowania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej w Kościele, z czym nie miałem do tej pory do czynienia. Pragnę w przyszłości służyć w ten sposób oddając siebie do dyspozycji, gdy przyjdzie taka potrzeba.

W kursie uczestniczy 31 kandydatów. Ich promocja odbędzie się podczas uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w tym roku wypada 12 czerwca. Gdy to nastąpi grono świeckich realizujących tę posługę wzrośnie do ok. 180 osób.

2026-04-14 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka w intencji powołań i chorych

Niedziela szczecińsko-kamieńska 34/2020, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Szczecin

Karol Porwich

Przed głównym wejściem na Jasną Górę

Przed głównym wejściem na Jasną Górę

W czwartek 13 sierpnia 36. Szczecińska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę.

W sobotę 25 lipca ok. 20 osób wyszło w pielgrzymce spod krzyża w nadmorskim Pustkowie. Jednak już następnego dnia grupa liczyła ok. 10 osób. – W tym roku nie jesteśmy w stanie dać możliwości pielgrzymowania wszystkim chętnym ze względu na obostrzenia, które w dalszym ciągu obowiązują nas jako organizatorów – powiedział dyrektor pielgrzymki ks. Karol Łabenda.
CZYTAJ DALEJ

Palestyna: biblijna Samaria na liście światowego dziedzictwa UNESCO

2026-07-26 14:20

[ TEMATY ]

UNESCO

Palestyna

Fotolia.com

Palestyńska wioska Sebastia na Zachodnim Brzegu, czyli biblijna Samaria, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednocześnie obradujący w Busan w Korei Południowej 24 lipca Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisał tę wioskę na listę zagrożonego dziedzictwa światowego.

Procedurę tę przeprowadzono w trybie przyspieszonym. Jest ona stosowana w przypadku zagrożenia ze strony klęsk żywiołowych, wojen lub konfliktów. Według UNESCO, celowe niszczenie obiektów kultury może być uznane za zbrodnię wojenną.
CZYTAJ DALEJ

Z Bogiem w drogę

2026-07-26 15:56

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim świętuje 80-lecie działalności. Jednym z najważniejszych punktów jubileuszowych obchodów była uroczysta Msza Święta dziękczynna sprawowana w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła. Eucharystii przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który modlił się w intencji obecnych i byłych pracowników przedsiębiorstwa oraz ich rodzin. Wraz z biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani z ostrowieckich parafii na czele z ks. prał. Janem Sarwą, proboszczem kolegiaty.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli pracownicy PKS w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z prezesem zarządu Stanisławem Wodyńskim, a także emeryci. Obecni byli również senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj oraz samorządowcy na czele ze starostą ostrowieckim Agnieszką Rogalińską oraz prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Artur Łakomiec.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję