Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra

Niedziela Ogólnopolska 19/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszłość Polski zależy od wiary

Na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Sumę odpustową z udziałem prymasa, przedstawicieli episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebrował przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda. W czasie Eucharystii ponowiony został Milenijny Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, że przyszłość Polski zaczyna się w sercu człowieka, w jego wyborach, sumieniu i relacji z Bogiem, przypomniał o. Beniamin Bąkowski. Generał Zakonu Paulinów zawierzył Matce Bożej ojczyznę, młode pokolenie i zachęcał do żarliwej modlitwy o pokój: – Zawierzamy Królowej Polski wszystko, co składa się na życie naszej ojczyzny. Pragniemy oddać Jej rodziny, aby były miejscem miłości, wierności i wzajemnego szacunku. Powierzamy Jej młodych, żeby mieli odwagę budować swoje życie na trwałych wartościach. Zawierzamy Maryi rządzących i wszystkich odpowiedzialnych za życie społeczne, by kierowali się sumieniem, prawdą i troską o każdego człowieka. (...) Potrzebujemy serc zdolnych do słuchania, do dialogu i przebaczenia. Potrzebujemy mądrości, która szuka nie zwycięstwa nad drugim człowiekiem, ale dobra wspólnego – mówił o. Bąkowski.

Reklama

W homilii abp Wojda przypomniał, że przed obliczem Maryi od wieków rozbrzmiewa to samo gorące wołanie: o opiekę, o siłę, o nadzieję. Wyjątkowym potwierdzeniem tej więzi były Jasnogórskie Śluby Narodu, które, napisane przez uwięzionego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, zostały złożone 70 lat temu. – Trzeba się zapytać: czy potrafimy jeszcze powiedzieć: „przyrzekamy”, i rzeczywiście według tego żyć? Czy bronimy życia? Czy troszczymy się o świętość naszych rodzin? Czy żyjemy uczciwie, w prawdzie? Czy podejmujemy walkę z własnymi słabościami i wadami? – pytał abp Wojda. Zwrócił uwagę, że przyszłość Polski zależy nie wyłącznie od postępu, struktur czy programów, lecz przede wszystkim od wiary. Dziś naszej ojczyźnie potrzeba wierności „Bogu, krzyżowi, Ewangelii i wartościom, które przez wieki były fundamentem naszej tożsamości” – podkreślił i dodał: – Polska będzie naprawdę wielka nie wtedy, gdy będzie silna jedynie ekonomicznie czy politycznie, ale wtedy, gdy pozostanie wierna Bogu. Gdy będzie służyć prawdzie, życiu, rodzinie i drugiemu człowiekowi.

W uroczystościach wzięli udział wierni z całej Polski, także zorganizowane grupy pielgrzymów, takie jak Rycerze Orderu Jasnogórskiej Bogurodzicy, Wdowy Konsekrowane i Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski.

Będziemy strzec życia

„Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski” – wypełnieniem przyrzeczenia zawartego w Jasnogórskich Ślubach Narodu jest dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Na Jasnej Górze odbyła się 10. ogólnopolska pielgrzymka zaangażowanych w tę inicjatywę. Była czasem modlitwy w intencji dzieci zagrożonych aborcją, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Ojciec Samuel Karwacki, krajowy moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przy KEP, zwrócił uwagę, że ta 9-miesięczna modlitwa jest konkretną realizacją przyrzeczenia zawartego w jasnogórskich ślubach, ponieważ przekłada deklarację – „będziemy strzec życia” na nasze codzienne działanie, angażując każdego wierzącego. Dodał, że troska o nienarodzonych jest silnie zakorzeniona w duchowości maryjnej i charyzmacie paulińskim.

Animatorzy dzieła Duchowej Adopcji przypominali, że św. Jan Paweł II mówił, iż naród, który zabija swoje dzieci, jest narodem bez przyszłości. Zaznaczali przy tym, że każdy te słowa powinien wziąć sobie do serca i zawalczyć modlitwą o przyszłość młodego pokolenia Polaków.

Na Jasnej Górze znajduje się Centralny Ośrodek Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W przyszłym roku będzie obchodzony jubileusz – 40 lat od złożenia pierwszych przyrzeczeń.

2026-05-05 14:37

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra

Niedziela Ogólnopolska 22/2026, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika ma nowych kapłanów. Święcenia prezbiteratu przez posługę metropolity katowickiego abp. Andrzeja Przybylskiego przyjęło 23 maja na Jasnej Górze siedmiu diakonów: czterech Polaków, Kameruńczyk, Słowak i Białorusin.
CZYTAJ DALEJ

Lipiec z Leonem XIV: Lampedusa, Castel Gandolfo i powrót na Plac św. Piotra

2026-06-26 07:24

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba zakończyli ogólnopolską peregrynację

2026-06-26 13:35

archiwum Rycerzy Kolumba

Po 87 latach procesja ku czci Serca Jezusa znów przeszła przez Kraków.

Kilkaset osób przeszło ulicami Krakowa w procesji ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – pierwszej takiej od 87 lat. Procesja, zorganizowana przez Rycerzy Kolumba 20 czerwca 2026 roku, nawiązała do tradycji uroczystych przemarszów organizowanych w mieście w latach 1886–1939. Wydarzenie, zakończone Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, było uroczystym zwieńczeniem trwającej przez ponad 15 miesięcy ogólnopolskiej peregrynacji wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa zainicjowanej przez rycerzy. W czasie peregrynacji wizerunek nawiedził ponad 200 parafii w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję