Reklama

Nowe doświadczenie

Taizé

Niedziela częstochowska 3/2004

Przygotowanie porannego programu w parafiach

Przygotowanie porannego programu w parafiach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiedy do naszych uszu doszła wiadomość o 26. Europejskim Spotkaniu Młodych w Hamburgu, zaczęliśmy się interesować miejscem, do którego mają przyjechać młodzi z Europy i kontynentów. O miejscu tym niewiele można napisać, gdyż miasto, w którym mieszka około dwa miliony ludzi, jest na wskroś portowe i handlowe oraz bardzo zlaicyzowane. Obecnie ponad 50% mieszkańców deklaruje brak przynależności do jakiegokolwiek Kościoła. Zarejestrowanych jest 161 wyznań i sekt.
Przybywającym do Hamburga 29 grudnia 2003 r. młodym katolikom organizatorzy spotkania udzielali wskazówek, jak należy postępować w czasie spotkań z protestantami w parafiach, do których zostali skierowani na zakwaterowanie na czas pobytu. We wskazówkach podkreślano delikatność postępowania, gdyż - jak wspominano - przyczynia się to do jedności Kościołów chrześcijańskich. Niewątpliwie dla wielu uczestników, którzy w poprzednich latach brali udział w spotkaniu, doświadczenie bliskości protestantyzmu stanowiło jakąś nowość. Jacy są protestanci? Z pewnością bardzo życzliwi i gościnni. Część uczestników była zakwaterowana w szkołach lub salach parafialnych. Gospodarze miejsca zadbali o to, abyśmy zamieszkali również u rodzin w Hamburgu i okolicach.
Choć mieliśmy problemy, aby wspólnie z młodzieżą przeżywać spotkanie eucharystyczne w miejscach zakwaterowania, to jednak bracia z Taizé zatroszczyli się, aby duszpasterze oraz katolicka młodzież mogli uczestniczyć we Mszy św.
Spotkania modlitewne z bratem Rogerem przebiegały w atmosferze śpiewu kanonów Taizé oraz rozważań fragmentów biblijnych. Sam Założyciel wspólnoty braci w Taizé zapraszał młodych, aby otworzyli się na Ducha Świętego, który jest dawcą wszelkich łask potrzebnych nam do uświęcana siebie i otoczenia, w którym żyjemy. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców Hamburga. Około 50 tys. młodych uwielbiało Boga modlitwą i śpiewem, dając wspaniałe świadectwo wiary. Dla Polaków wyjątkowym spotkaniem była wspólnie przeżywana Eucharystia. W tym roku (1 stycznia 2004 r.) głównym celebransem Mszy św. był bp Henryk Tomasik, który w homilii zachęcał młodzież do dawania świadectwa słowem i czynem w środowiskach, w których żyje.
Wspólnie z młodzieżą stwierdziliśmy, że temu miastu bardzo potrzebny był duch modlitwy. Mamy taką nadzieję, że płomień wiary, zapalony w sercach uczestników spotkania oraz mieszkańców Hamburga, nie będzie wygasał i przyczyni się do wielkiej pracy nad budowaniem wspólnoty pokoju i jedności: w Kościele, między narodami oraz w każdym człowieku. Spotkanie w tym miejscu ukazało nam, że wspólna modlitwa do Boga Trójjedynego może zjednoczyć wszystkich ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kim był Jeffrey Edward Epstein?

Urodził się w 1953 r. w żydowskiej rodzinie w dzielnicy Coney Island w Nowym Jorku. Jego ojciec był ogrodnikiem, a matka gospodynią domową. Chociaż nigdy nie ukończył studiów, pracował jako nauczyciel fizyki i matematyki w Dalton School, w dzielnicy Upper East Side na Manhattanie. W pracy poznał Alana Greenberga, menedżera „Bear Stearns” – słynnej nowojorskiej firmy inwestycyjnej. Greenberg był pod tak wielkim wrażeniem jego inteligencji, że zaoferował mu stanowisko młodszego asystenta w swojej firmie. Epstein bardzo szybko piął się po szczeblach zawodowej kariery, dlatego już w 1982 r., dzięki szerokim znajomościom w świecie finansów, mógł założyć własną spółkę finansową: J. Epstein & Co., która później przekształciła się w Financial Trust Company. Amerykańskie media przedstawiały Epsteina jako nowego Gatsby’ego, który zbudował swoją fortunę od zera, człowieka pełnego tajemnic, tak jak w większości nieznani byli jego klienci, którzy powierzali mu swoje kapitały, oprócz jednego – Lesliego Wexnera, właściciela firmy odzieżowej Victoria’s Secret. – Inwestuję w ludzi, niezależnie od tego, czy są to politycy czy naukowcy – powiedział kiedyś Epstein o swoich prestiżowych znajomych i klientach. Wśród ludzi zaprzyjaźnionych z finansistą byli Bill i Hillary Clintonowie, a także brytyjski książę Andrzej, brat księcia Karola. Wśród jego znajomych był również obecny prezydent USA Donald Trump.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Biblia jest jednocześnie dziełem Boga i ludzi

2026-02-04 10:27

[ TEMATY ]

Biblia

Leon XIV

Vatican Media

Nie można sprowadzić Ewangelii do zwykłego przesłania filantropijnego czy społecznego, lecz jest ona radosną zapowiedzią życia pełnego i wiecznego, które Bóg dał nam w Jezusie - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Kontynuując omawianie Konstytucji dogmatycznej Dei Verbum II Soboru Watykańskiego papież mówił dziś o Piśmie Świętym jako Słowie Bożym wyrażonym ludzkimi słowami.

Leon XIV przypomniał, że Pismo Święte jest miejscem żywego spotkania Boga z człowiekiem, i że Bóg przemawia do ludzi poprzez ludzkie języki.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Z fresku w rzymskiej bazylice usunięto twarz Giorgii Meloni

2026-02-04 23:07

[ TEMATY ]

Giorgia Meloni

La Repubblica/Pixabay

Z fresku w rzymskiej Bazylice San Lorenzo in Lucina usunięto fragment fresku z obliczem anioła, które przypominało twarz premier Giorgii Meloni. Rektor świątyni ksiądz Daniele Micheletti podkreślił, że sytuacja w ostatnich dniach była nie do zniesienia; przychodziły tam tłumy ludzi, by zobaczyć malowidło.

Głowa anioła została zamalowana przez dekoratora Bruno Valentinettiego, który ją wcześniej namalował po zakończonych pracach. Jak powiedział, zrobił to na życzenie wikariatu diecezji rzymskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję