Reklama

„Tylko Chrystus ma moc...”

Niedziela kielecka 34/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Za nami sierpień, w Kościele od lat przeżywany jako miesiąc trzeźwości. Jaka jest idea tego przesłania i co konkretnie z tego faktu wynika? Słowem - czy sierpień jako miesiąc trzeźwości przynosi owoce?

KS. ROBERT SKORUPA: - Ogrom tragedii i cierpień płynących z choroby alkoholowej i innych uzależnień spowodował wołanie do Pana za naszych braci i siostry uzależnionych i za ich rodziny. Tylko Chrystus ma moc przywrócenia wolności (Ga 5, 1). Czy są owoce? Tak, ale ciche. Wiele osób nieuzależnionych przez swoją dobrowolną abstynencję daje świadectwo. Wielu uzależnionych rozpoczyna swoją drogę do trzeźwości. A jeszcze inni przestają patrzeć z pogardą na alkoholików, a to już wiele.

- Jakie inicjatywy w kierunku trzeźwości są podejmowane w diecezji kieleckiej?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Razem z całym Kościołem w Polsce co roku przeżywamy Tydzień Modlitw o trzeźwość narodu na początku Wielkiego Postu (w tym roku już po raz 44.), w czerwcu przedstawiciele naszej diecezji uczestniczyli w XXX pielgrzymce w intencji trzeźwości narodu na Jasną Górę. Bardzo cenne są także cykliczne spotkania modlitewne w parafiach, np. w parafii św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Już dziś zapraszamy na pieszą pielgrzymkę do Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Wyruszymy 1 października z pl. Jana Pawła II przy katedrze o godz. 8. Będziemy modlić się za naszych braci i siostry uzależnionych i ich rodziny. O godz. 13 - Msza św. w Piekoszowie w intencji trzeźwości rodzin. W ubiegłym roku w pielgrzymce uczestniczyło ok. 50 osób z wielu parafii. Planujemy także zorganizowanie rekolekcji, najprawdopodobniej w Adwencie lub w Wielkim Poście. Powstaje strona internetowa duszpasterstwa trzeźwości - powinna być gotowa na koniec sierpnia.

- Czy w ostatnich latach w ocenie Księdza zmienił się styl picia alkoholu, jeśli chodzi o wiek inicjacji alkoholowej, preferencje różnych grup społecznych, uświadomienie skali problemu?

- Tak. Obniżył się wiek inicjacji alkoholowej i niestety wzrosła tolerancja dla upijania się, szczególnie przez młodych. Pocieszającym jest jednak to, że coraz więcej osób poznaje mechanizmy uzależnień, dostrzega ogrom problemu i bez wielkich akcji, ale choćby przez swój przykład pokazuje, że bez alkoholu można rozwiązywać swoje problemy.

- Krótko: jestem alkoholikiem, jeśli…

- Nie potrafię kontrolować picia. Piję, mimo szkód dla zdrowia. Mam głód alkoholowy. Potrafię wypić coraz więcej. Piję rano „klina”, bo pojawiły się abjawy braku alkoholu np. drżenie rąk. Koncentruję moje życie wokół tego, jak i kiedy wypić. Wystarczą dwa z tych objawów, a trzeba by przemyśleć swoje picie.

2011-12-31 00:00

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

9 sierpnia Kościół wspomina św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein

[ TEMATY ]

Edyta Stein

św. Edyta Stein

wspomnienie

wikipedia.org

ŚW. Edyta Stein

ŚW. Edyta Stein

Ten, kto poszukuje prawdy, poszukuje Boga, bez względu na to, czy sobie z tego zdaje sprawę, czy nie. Była o tym przekonana Edith Stein – św. Teresa Benedykta od Krzyża. Żydówkę, filozofa, karmelitankę i męczennicę, jedną ze współpatronek Europy, Kościół katolicki wspomina w liturgii 9 sierpnia. Przed 79 laty, 9 sierpnia 1942 roku, Edyta Stein i jej siostra Rosa zostały zamordowane w komorze gazowej niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

“Była wielką córką narodu żydowskiego i wierzącą chrześcijanką pośród milionów niewinnie zamęczonych ludzi” – mówił podczas jej beatyfikacji w 1987 roku Jan Paweł II. Papież podkreślił, że „jako Benedicta a Cruce (Benedykta od Krzyża) pragnęła wraz z Chrystusem nieść krzyż za zbawienie swego narodu, swego Kościoła, całego świata”. Podziel się cytatem
CZYTAJ DALEJ

„Odwagi, Ja jestem”

2026-07-10 10:35

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

pixabay.com

Jezus chodzi po jeziorze

Jezus chodzi po jeziorze
Eliasz dociera do Horebu jako człowiek przegrany: po triumfie na Karmelu przyszła groźba Izebel, ucieczka, pragnienie śmierci pod krzewem janowca. Czterdzieści dni drogi do góry Bożej czyni z niego drugiego Mojżesza - i cała scena jest utkana z odniesień do tamtej teofanii. Prorok wchodzi do groty (tekst hebrajski mówi o „tej grocie”, jakby wskazywał rozpadlinę skalną, w której stał Mojżesz, gdy przechodziła chwała Pana; Wj 33,21-23), i słyszy zapowiedź: „Pan przechodzi” - ten sam czasownik, który opisywał przejście Boga przed Mojżeszem (Wj 33,19; 34,6).
CZYTAJ DALEJ

Abp Depo modlił się za dar beatyfikacji ks. Romana Kotlarza

2026-08-09 17:50

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

O dar rychłej beatyfikacji ks. Romana Kotlarza - niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu - modlił się 9 sierpnia abp Wacław Depo. Tego dnia celebrował Mszę świętą w kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu. To była pierwsza placówka duszpasterska ks. Kotlarza po święceniach kapłańskich. W tym roku mija 98. rocznica jego urodzin oraz 50. rocznica śmierci.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że przygotowanie do kapłaństwa Romana Kotlarza przebiegało w trudnym czasie dla Kościoła, że przeżywał swoją formację seminaryjną jako przyszły męczennik komunistycznego systemu. Nawiązał też do pobytu ks. Kotlarza w szydłowieckiej parafii. - Świadectwa jego oddanego Bogu i ludziom życia, były i są dowodem heroicznej wiary i licznych opracowań. Dlatego dzisiaj modlimy się w intencji jego beatyfikacji - podkreślił ksiądz arcybiskup. W dalszej części homilii nazwał ks. Kotlarza „skromnym księdzem, który głosił Ewangelię, bronił religii w szkole i życia moralnego narodu”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję