Jak co roku zapraszamy na częstochowskie Zaduszki Artystyczne – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego wspominamy zmarłych artystów: muzyków, plastyków, poetów, literatów, architektów oraz wszystkich, których pasje i talenty tworzyły i nadal tworzą kulturę naszego miasta.
W tym roku Zaduszki odbędą się w środę, 2 listopada w parafii św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Okrzei 41 w Częstochowie. O godz. 18 Mszy św. w intencji zmarłych artystów będzie przewodniczył biskup senior Antoni Długosz. Podczas liturgii zaśpiewają i zagrają chór i instrumentaliści pod kierunkiem Darka Madejskiego.
Po Eucharystii zapraszamy na koncert pt. „Po Twoich śladach do Nieba” w wykonaniu Marty Madejskiej z zespołem w składzie: Daniel Pomorski – instrumenty klawiszowe, Darek Bafeltowski – gitara elektryczna, Michał Trąbski – bas, Filip Filipski – perkusja, Kaja Nowak – chórki.
Pierwsze „Zaduszki Artystyczne” miały miejsce 4 listopada 2001 r. Promotorem tej muzycznej inicjatywy był ks. Grzegorz Ułamek, który zginął 7 lipca 2005 r. Od początku wieczór składał się z dwóch części – Mszy św. w intencji zmarłych artystów oraz koncertu.
Już w niedzielę 29 maja zgromadzimy się jako rodzina Boża, by po raz kolejny w Częstochowie wziąć udział w Marszu dla Życia i Rodziny.
Rozpoczniemy o godz. 16 od Mszy św., której w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Będziemy dziękować Bogu za dar życia i prosić, by Pan posyłał nas i wielu nowych głosicieli Ewangelii życia i rodziny.
Są zdania, które w rodzinie bolą bardziej niż kłótnia o pieniądze, wybór studiów czy decyzja o wyjeździe za granicę: nie chodzę już do kościoła”, „nie wierzę tak jak wy”, „Kościół mnie nie przekonuje”, „nie chcę o tym rozmawiać”….
Dla wierzących rodziców takie słowa nie są jedynie informacją o zmianie poglądów, ale dotykają one samego rdzenia religijnego życia: chrztu, modlitwy przy łóżku dziecka, pierwszej komunii, rodzinnych świat, niedzielnej eucharystii, pacierza, krzyża na ścianie czy też w końcu nadziei zbawienia.
Razem przygotujmy się do 25-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu
2026-08-10 22:52
Małgorzata Pabis /mfs
Małgorzata Pabis
10 sierpnia to ważny dzień dla wszystkich, którzy chcą przygotować się do 25. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Dziś rozpoczęło się wysyłanie specjalnych materiałów przygotowanych przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Autorami comiesięcznych rozważań i Godziny Miłosierdzia są ks. prof. Wojciech Węgrzyniak i Małgorzata Pabis. Pierwsze, sierpniowe rozważanie rozpoczyna refleksję nad miłosierdziem. Autorzy w rozważaniu odpowiadają na pytanie „Czym jest miłosierdzie?”. Refleksje opierają się na Piśmie Świętym i Dzienniczku św. Siostry Faustyny. Ich zadaniem jest pomoc w przygotowaniu do przyszłorocznej 25. rocznicy zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.