Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Celebrują 5. rocznicę!

    Ponad 220 szopek ruchomych, kolorowych, małych i dużych, zaprezentowano w ramach 81. Konkursu Szopek Krakowskich.

Wiktoria Stanek

Ponad 220 szopek zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu!

Ponad 220 szopek zgłoszono do tegorocznej edycji konkursu!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Zgodnie z tradycją, w pierwszy czwartek grudnia autorzy szopek przynoszą swoje dzieła na Rynek Główny w Krakowie, by wziąć udział w prestiżowym Konkursie Szopek Krakowskich. Zazwyczaj, prace są prezentowane pod pomnikiem Adama Mickiewicza, jednak ze względu na warunki pogodowe, tym razem prezentację przeniesiono do podcieni Sukiennic. W wielu dziełach dostrzeżono odwołania do obchodzonego Roku Tetmajera i Mikołaja Kopernika. Jednocześnie, w 2023r. Kraków celebruje 5. rocznicę wpisania krakowskiego szopkarstwa na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

    Szopki oceniane były w 6 kategoriach: seniorzy, młodzież, dzieła rodzinne, dziecięce indywidualne, szkolne i OFF. Ogłoszenie zwycięzców nastąpiło 10 grudnia w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Jak informują organizatorzy, pierwsze miejsce w kategorii prac szkolnych zajęła SP nr 33 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie, a więcej wyników znajduje się na https://muzeumkrakowa.pl/aktualnosci/wyniki-81-konkursu-szopek-krakowskich-zorganizowanego-przez-muzeum-krakowa. Nagrodzone i wyróżnione szopki można podziwiać do 25 lutego 2024r. na pokonkursowej ekspozycji w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35, 31-011 Kraków) od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-12-12 22:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chorwacja: Zatrzymano cztery osoby podejrzane o wywołanie kilku pożarów, w tym Polkę

2026-08-18 07:03

[ TEMATY ]

Chorwacja

Karol Porwich/Niedziela

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Funkcjonariusze policji z chorwackiego Zadaru zatrzymali cztery osoby, trzech obywateli Chorwacji i jedną obywatelkę Polski, podejrzane o wywołanie pożarów w 10 różnych miejscach na terenie żupanii (odpowiednik województwa) zadarskiej - podał w poniedziałek dziennik „Jutarnji list”.

Z ustaleń śledztwa wynika, że cała czwórka, działając na podstawie wcześniejszego planu, celowo wywołała pożary w dniach 14 i 15 sierpnia w 10 lokalizacjach na terenie Zadaru oraz w szerszym obszarze żupanii zadarskiej - podano w komunikacie policji.
CZYTAJ DALEJ

Marsylia: kontrowersyjna impreza LGBT w święto Wniebowzięcia NMP

2026-08-17 10:10

[ TEMATY ]

LGBT

Wniebowzięcie NMP

Marsylia

Adobe Stock

Kontrowersje wywołała impreza zorganizowana 15 sierpnia w jednym z marsylskich barów LGBT, która w sposób parodystyczny nawiązywała do święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Senator Stéphane Ravier określił wydarzenie jako przejaw „bezkompromisowej christianofobii” i zwrócił się w tej sprawie do burmistrza Marsylii Benoît Payana.

Imprezę reklamowano pod hasłem „Fête de la v(i)erge”, będącym grą słów nawiązującą do francuskiego określenia „Najświętszej Dziewicy”. W programie znalazły się m.in. parodystyczne „błogosławieństwo”, quiz dotyczący seksualności osób duchownych, występ drag queen oraz wieczór muzyczny.
CZYTAJ DALEJ

Dwa wymiary duchowego życie Kościoła

2026-08-18 16:13

Sanktuarium Matki Bożej Skalmierzyckiej w Skalmierzycach

– Trzeba nam miłości. Miłości, która jest wierna, która nie rezygnuje i nie traci nadziei. Miłości, która umie przebaczać. Miłości, która buduje teraźniejszość i przyszłość – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów i czcicieli Matki Bożej Skalmierzyckiej podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Skalmierzycach.

Arcybiskup rozpoczął homilię od słów Chrystusa skierowanych do Apostołów przed męką: „Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga i we Mnie wierzcie”. Przypomniał, że Jezus zapowiedział wówczas drogę przez cierpienie i śmierć na krzyżu, a następnie zmartwychwstanie i wniebowstąpienie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję