Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkanie tradycji z nowoczesnością

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, przy współudziale delegatur z całej Polski, zorganizował Kongres Przyszłości Narodowej pod hasłem „Historia mówi przez pokolenia”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrocki.

2025-10-15 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Kongres Przyszłości Narodowej w Łodzi - Historia mówi przez pokolenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając kongres dr Karol Piskorski dyrektor IPN Oddział w Łodzi podkreślił, że Łódź przez pokolenia była symbolem walki, solidarności, wytężonej pracy, ale również współistnienia wielu kultur.

- Dzisiaj Łódź jest miejscem spotkania historii przeszłości z przyszłością. Jest miejscem spotkania doświadczenia z młodością, a także spotkania tradycji z nowoczesnością – dodał pan dyrektor. Witając młodzież szkolną i akademicką zaznaczył, że to z myślą o nich zorganizowano kongres, ponieważ młodzi ludzie poszukują nowego języka patriotyzmu, a odpowiedzialni dorośli muszą zrobić wszystko, aby implementować nowoczesne i bardziej skuteczne formy przekazu treści historyczne młodemu pokoleniu. Zainteresowanie kongresem jest bardzo duże. Już w pierwszym dniu Zatokę Sportu Politechniki Łódzkiej, w której odbywają się spotkania odwiedziło kilka tysięcy pasjonatów historii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla najmłodszych przygotowano przedstawienie teatralne, w którym poznawali „Historię Misia Wojtka”. Młodzież chętnie brała udział w edukacyjnych podróżach historycznych. Poprzez gry, quizy, układanie puzzli, rozwiązywanie szyfrów poznawała historię Polski w XX wieku. Udział w każdej grze był nagradzany wspaniałymi pamiątkami.

- IPN to nic innego jak przestrzeń do zainicjowania co w skrócie nazywam NEH czyli Nowoczesna Edukacja Historyczna. NEH jest to edukacja, która sprosta wyzwaniom cyfrowej epoki, umiejętnie połączy tradycyjne patriotyczne wartości z nowoczesnymi technologiami – powiedział dr Karol Piskorski.

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii – Forum Alpha

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W drugim dniu ogólnopolskiego Forum organizowanego przez Alpha Polska, tematem przewodnim była parafia, a konkretnie „Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii”.
CZYTAJ DALEJ

Patronka wyboru Jana Pawła II

Święta Jadwiga Śląska pochodziła z zacnego rodu bawarskich hrabiów Andechs. Jest patronką wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 r. pielgrzymi z Wrocławia i Dolnego Śląska przybyli na Jasną Górę, przynosząc ze sobą relikwie św. Jadwigi. „Relikwie bardzo cenne i drogie również dlatego, że przypominają mi dzień 16 października 1978 r. – liturgiczną uroczystość św. Jadwigi – kiedy z niezbadanych wyroków Bożej Opatrzności zostałem powołany na Stolicę św. Piotra w Rzymie” – powiedział Jan Paweł II we Wrocławiu 21 czerwca 1983 r.
CZYTAJ DALEJ

Finaliści Konkursu Aktywna Parafia 2025 – Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach

2025-10-16 19:13

[ TEMATY ]

Aktywna Parafia 2025

mat. prasowy

Jury konkursu „Aktywna Parafia 2025” wybrało 10 parafii, które już 18 października spotkają się w Warszawie, prezentując lokalną kulturę, tradycje, potrawy, stroje i śpiewy, a także biorąc udział w konkursach sprawnościowych. Finaliści wyróżniają się aktywnością w niejednej dziedzinie. Poznajmy ich bliżej. W gronie finalistów znalazła się Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza w Mońkach, gdzie proboszczem jest ks. Wojciech Wojtach.

Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję